Máte nemocné srdce? Zapomeňte na sex! Takových omylů koluje mezi lidmi nepočítaně. Pravda je taková, že slastných požitků se nemusí vzdávat ani pacienti po infarktu. Mohou začít téměř ihned poté, co se z infarktu „vylízali“ - zhruba po čtyřech týdnech od příhody, pokud byl nezbytný operační zákrok, tak po 2-3 týdnech od propuštění z nemocnice. S výjimkou několika málo případů dopad srdečního infarktu na sexuální funkčnost a výdrž je spíše v psychické než ve fyzické rovině.
Rozhodující jsou však pacientovy pocity a rozsah poškození srdce a cév. Pokud si není jistý, zda zvládne zátěž související se sexuálním životem, je vhodné nechat si udělat zátěžový test-tedy vyšetření pulsu, elektrické aktivity srdce a krevního tlaku při jízdě na bicyklovém ergometru. Nejlepší je poradit se po infarktu s lékařem, jak pokračovat v sexuálním životě. Mnoho mýtů a nesprávných názorů pramení jen ze strachu a zpomalené rekonvalescence.
Mýtus: Pokles sexuální výkonnosti a funkce po infarktu souvisí s tím, že srdce není schopné vydržet fyzické nároky, jaké na něj klade sex.
Skutečnost: S výjimkou několika málo případů dopad srdečního infarktu na sexuální funkčnost a výdrž je spíše v psychické než ve fyzické rovině. Fyzické sexuální požadavky se umírní. Je to možné přirovnat k chůzi nahoru, když bereme schody po dvou s výstupem rázným krokem.
Mýtus: Pokud dostanete během sexuálního aktu anginózní bolesti, už byste více neměli mít styk.
Skutečnost: Bolest v hrudníku během sexuální aktivity je jen vzácně tak silná, že přinutí pacienta se srdečním onemocněním přerušit sexuální akt. Váš lékař vám, může předepsat pravidelné léky, které mohou odstranit bolesti na hrudi. Může vám také doporučit, abyste se častěji podrobili testům na fyzickou zátěž, abyste tak společně odhalili jakékoli fyzické problémy.
Mýtus: Pro pacienty se srdečními onemocněními je nejlepší poloha být během aktu vespod.
Skutečnost: Studie potvrzují, že není výhodou být při aktu nahoře nebo dole. Je to úplně jedno.
Mýtus: Odpověď srdeční frekvence je při masturbaci mnohem nižší než při normálním pohlavním styku.
Skutečnost: Reakce srdečního rytmu na masturbaci je sice nižší, ale ne o moc.
Mýtus: Muži se stávají s přibývajícím věkem impotentní a ženy frigidní. Impotence a nezájem o sex postihují ty, kteří prodělali, nebo trpí srdečním onemocněním.
Skutečnost: U starších mužů může být nástup erekce pomalejší, ale nejednou mívají déle trvající pohlavní styk a ejakulaci dokáží kontrolovat lépe než mladší muži. Ženy mohou mít i po menopauze stále požitek z pohlavního aktu. Ženy i muži se po infarktu nebo operaci srdce mohou vrátit k normálnímu sexuálnímu životu.
Mýtus: Sex po infarktu často zapříčiní náhlou smrt.
Skutečnost: To se stává velmi zřídka. Nový partner, nebo mimomanželský sex může způsobit mnohem větší stres.
Mýtus: Alkohol je skvělý sexuální stimulátor.
Skutečnost: Malé množství alkoholu může pomoci snížit napětí, strach, nebo pocit viny. Může ovlivnit to, jaký podáte výkon, nebo jak se budete cítit. Stejně může váš výkon ohrozit. Vážné následky má dlouhodobý vliv alkoholu. Alkoholici, kteří se stanou impotentní, nemohou svůj stav zvrátit, dokud nepřestanou pít.
Mýtus: Mužské hormony mohou u mužů vždy zvýšit potenci.
Skutečnost: Muži, u kterých poklesla produkce mužských hormonů, mohou mít sexuální schopnost i výdrž. To jim pomůže zajistit užívání léků na bázi testosteronu. Ale tyto léky nepomohou mužům, kteří mají v krvi normální hladinu tohoto hormonu.
Mýtus: Ženské hormony zlepší sexuální nabuzenost u těch žen, které se sexem po menopauze přestaly nebo nemají dost těchto hormonů.
Skutečnost: Žádné studie nepotvrdily, že by estrogeny povzbuzovaly sexuální apetit žen. Ale tyto hormony (stejně jako krémy) mohou zvlhčovat vagínu a usnadňovat vstup penisu. Takové ženy mohou najít v pohlavním aktu více požitku. Ale odborníci nedoporučují brát estrogen nebo náhradní hormonální terapii jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.