Sex v oddělené ložnici? A proč ne!

Máte oddělené ložnice? V nedávné minulosti to znamenalo krizi manželství, ale dnes rodin, které mají dvě ložnice přibývá. A není na tom nic nenormálního, rodina funguje stejně jako ta, kde manželé usínají vedle sebe.

Sex v oddělené ložnici? A proč ne!

Statistické údaje ze světa i od nás
Podle odhadů americké organizace National Sleep Foundation bude v roce 2015 spát v oddělených ložnicích přibližně šedesát procent párů. Znamená to krizi partnerského života, nebo nový trend? Britské průzkumy hovoří o tom, že jen každý pátý pár sdílí společné lůžko. V České republice spí v oddělených ložnicích šestatřicet procent partnerů. Celoevropské statistiky uvádějí, že tendence spánku v oddělených ložnicích stoupá s věkem. V separátních ložnicích tak spí více než čtyřicet procent lidí v důchodovém věku. Umíte si představit oddělené ložnice ve vašem vztahu? Pokud s rozhodnutím spát odděleně souhlasí oba partneři, není na tom nic zvláštního, ani nezdravého.

V minulosti spal každý ve svém
Manželskou postel najdete v každé ložnici. Je nejen místem pro intimitu, ale často jediným místem, kde se partneři mohou popovídat a dořešit spory. Sdílet společné lůžko znamená také naučit se tolerovat odlišné spánkové návyky. Zvykli jste si na to, že váš partner dlouho do noci čte, často se převrací, má špatné sny, případně chrápe? Pokud vám to nevadí a dokážete se klidně vyspat, je to v pořádku. Pokud to pro vás znamená nedospané noci a nekvalitní spánek a uvažujete o tom, že se ze společné ložnice přestěhujete, promluvte si o tom s partnerem. Přestože dnes se oddělené ložnice mohou zdát na první pohled společensky nepřijatelné, v minulosti tomu tak nebylo. Oddělené ložnice měly cosi do sebe. Minimálně romantický rozměr milostného vztahu. Každý měl svůj vlastní intimní prostor, do kterého občas pustil partnera. Navštívit ložnici toho druhého patřilo k rituálu sexuálního aktu. Tradice manželských postelí se objevila po průmyslové revoluci. Lidé se začali stěhovat ze svých venkovských sídel do měst za prací a museli se vyrovnat i s bydlením na menším prostoru. Vymoženost separátní ložnice zůstala už jen těm nejbohatším.

Oddělené ložnice - partnerská krize?
Pokud se partneři rozhodnou pro oddělené ložnice, nemusí to hned znamenat partnerskou krizi. Po narození dítěte je častým jevem to, že otec je na chvíli odsunut do druhého pokoje. Ať už z vlastní vůle, potřeby, nebo na základě společného rozhodnutí. Právě souhlas obou partnerů je v tomto případě důležitý. V opačném případě se může jeden z nich cítit odstrčený, nechtěný a zbytečný. Emocionální konflikt, který vznikne při odchodu jednoho z partnerů ze společné ložnice se přenáší i do intimní sféry. Sexuální život je zkrácen o spontánní mazlení, doteky na společném lůžku a intimní sblížení obou partnerů se stane jen občasným. V některých případech může fyzické odloučení během noci snížit sexuální apetit a tím pádem hraje v neprospěch sexuality. Z dočasného přemístění partnera do jiného pokoje se může stát snadno trvalé. Přesto, že ve společnosti převládá předsudek, že oddělené ložnice partnerů znamenají krizi ve vztahu provázenou poklesem sexuálního apetitu, podle psychologů emocionální a intimní soužití partnerů nestojí a nepadá na společném lůžku. Mezi nejčastější důvody, pro které se páry rozhodnou spát odděleně, patří rozdílné spánkové návyky, chrápání jednoho z partnerů, upřednostnění vlastního pohodlí a lepšího spánku.

Nový impuls v sexuálním životě
Výzkumy potvrzují, že lidé, kteří spí spolu na jedné posteli, nemají kvalitní a klidný spánek. Pokud se jeden z partnerů ve spánku pohne, je více než padesátiprocentní pravděpodobnost, že polohu ve spánku změní i druhý partner. V průběhu sedmihodinového spánku přitom podle průzkumů změníte polohu, nebo sebou trhnete, přibližně dvěstěkrát. Každý čtvrtý pár, který spí spolu v jedné posteli se stěžuje, že při spánku ruší jeden druhého a že se tyto neshody přenášejí i do partnerských vztahů. Více než polovina z lidí, kteří se v noci vzbudí, má následně problém znovu usnout a v posteli se převaluje více než hodinu. Páry, které spí spolu údajně často pokračují ve sporech i v ložnici, což negativně ovlivňuje jejich spánek. Oddělené ložnice nemusí hned znamenat konec sexuálního života partnerů. Právě naopak. Sexuální chování páru se po letech mění, případně se stane stereotypním. Změna situace může po intimní stránce vztah partnerů obohatit, přinést nové impulsy. Dlouholetá rutina intimního chování může dostat jinou podobu. Rozdělit manželskou postel a spát každý ve svém chce odvahu. Oba partneři zřejmě budou mít obavy mluvit o tom před známými kvůli předsudkům. Pokud však oddělené ložnice vyzkouší a přinese to své pozitivní výsledky nejen ve vztahu ke spánku, ale pro jejich partnerské soužití, předsudky jdou stranou. A navíc, nač se svěřovat, je to jen vaše osobní a velmi intimní věc.

Autor: Lenka Kostková