Skákání přes švihadlo zlepšuje nejen postavu, ale i mozkovou činnost

Neustále vznikají nové sportovní aktivity, k nim jsou zapotřebí samozřejmě nové, vylepšené a drahé pomůcky, a přitom princip je stále stejný. Dostat tělo do intenzivního pohybu, který bude spalovat kalorie a utvářet pevnou postavu. A co se vrátit k něčemu hodně, hodně starému, ověřenému a zároveň levnému? Navíc ke cvičební pomůcce, kterou snadno ukryjete i v malé kabelce či zásuvce. Máte doma ještě švihadlo? A vzpomínáte, když jste jako malí skákali? Doba se mění, švihadlo zůstává!

Skákání přes švihadlo zlepšuje nejen postavu, ale i mozkovou činnost

Kardiotrénink

Snad každý, kdo se alespoň trochu aktivně zajímá o své zdraví, se už setkal s některou z populárních forem kardiotréninku. Nyní však nemáme na mysli jen rozšířený běh či indoorovou cyklistiku. Mnohem méně známou, ale srovnatelně efektivní aktivitou, je obyčejné skákání přes švihadlo.

Děti a švihadlo patří k sobě

Tato aktivita se mnohým spojuje s dětstvím, ale v současnosti mezi aktivně žijící populací nezanedbatelně nabírá na popularitě. Připomeneme vám pět důvodů, proč byste měli zvážit zařazení švihadla do vašeho tréninku.  Navíc, skákání přes švihadlo už podlehly i modelky a vědí proč!

1. Skákání přes švihadlo spaluje kalorie

A to účinněji než jogging a s menší námahou, než jakou je potřeba vynaložit při běhu. Podle zjištění magazínu Science Daily dokážeme během skákání přes švihadlo spálit až 1300 kalorií za hodinu.  Tedy deset minut skákání je ekvivalentem k přibližně osmi minutám soustavného běhání.

2. Skákání zlepšuje koordinaci

Dělá vaše nohy lehčími. Mozek si totiž během této aktivity uvědomuje především to, co dělají dolní končetiny. Postupné zrychlování tempa či zkoušení nových triků (skoků) tak má pozitivní efekt na držení těla a fyzickou koordinaci či rovnováhu.

3. Zlepšuje kondici a dýchání

Švihadlo je také důležitou pomůckou při dýchacích cvičeních. V zájmu ochrany zdraví srdce a plic odborníci doporučují cvičit 3 až 5 krát týdně, pokaždé po dobu 12 až 20 minut. O zlepšení kondice a výdrže se snad není třeba vůbec bavit.

4. Není to jen jednostranná záležitost

Kromě toho, že ho lze praktikovat v podstatě kdekoliv, překvapivé je také velké množství dalších cvičení, které s ním, kromě základního skákání , lze absolvovat. Se správným zacílením je nejvhodnější obrátit se na profesionálního trenéra, nemluvě o tom, že praxe je nezbytná - některé cviky umí být nejen náročné, ale pro začátečníky i nebezpečné.

5. Nutí zaměřovat se na výsledek, čímž rozvíjí i mozek

Na skákání přes švihadlo je úžasné, že při tom musíte přemýšlet, co děláte. Nelze při něm spustit "autopilot" jako například na rotopedu či trenažéru - musíte se neustále soustředit. A skutečně: přemýšlet o načasování a reflexech je pro úspěšnou sérii nezbytné. Nejenže nutí zaměřovat se na výsledek (a také dílčí procesy, které k němu vedou), ale podporuje i schopnost "multitaskingu" mozku - tedy schopnosti sledovat a soustředit se na několik prvků najednou.

Autor: Martina Dvořáková