Nestyďte se plakat. Ulevíte svým emocím a navíc, pláč neléčí pouze duši. Má také pozitivní účinky na zdraví našich očí a to není ani zdaleka všechno, co slzy dokáží. Pokud pláč v sobě potlačujete, můžete si tím i uškodit.
Pláč není nic pěkného, ale...
Všichni občas máme chvilku, kdy ze sebe potřebujete vypustit všechny nahromaděné emoce. Pláčeme, když nás něco rozněžní, zklame, bolí, ublíží nebo naopak, když prožíváme štěstí. Přestože se slaným proudem slz vypadáte jako na pokraji zhroucení, oči vám zčervenají a jejich okolí oteče, možná jste ani netušili, jak prospívají vašemu zdraví.
Spláchnutí toxinů
Slzy produkované stresem pomáhají tělu zbavit se chemických látek, které zvyšují hladiny kortizolu, stresového hormonu. Studie pod vedením biochemika a ředitele psychiatrického oddělení doktora Williama H. Freya II.dokázala, že během pláče se v organismu dějí stejné očistné procesy jako při močení, pocení a vydechování, kdy se z těla vyplavují škodliviny. Kromě toho se v slzách nachází několik chemických látek, které snižují bolest jako například prolaktin, endorfiny, leucin-enkefaliny či adrenokortikotropní hormony.
Chcete zabít bakterie? Plačte!
Slzy obsahují enzym lysozym, který útočí na bakterie zničením jejich vnějšího obalu. Dokáže tak snížit riziko infekcí v očích. Obsahuje ho i mateřské mléko, sperma, sliny a dokáže zabít až 95% všech bakterií v průběhu deseti minut.
Pro zdravý zrak
Když jsou oči příliš vyschlé, vidíme rozmazaně. Slzy zachovávají oči vlhké a přitom vyplaví veškerý prach a nečistoty. Kromě toho zabraňují i dehydrataci sliznic.
Zlepší vztahy
Pláč dokáže vyjádřit, co slova někdy nedokážou. Kromě toho může zachránit vypjaté situace a ukončit hádku. Je to stadium, kdy je člověk skutečně vyčerpaný momentální situací a trápí se. V dialogu slzy prostě zdůrazňují význam emocionálního prožívání.
Nejúčinnější antidepresivum
Pláč doporučují i psychoterapeuti. Poskytuje nejen úlevu, ale dokáže i vylepšit náladu odbouráním napětí a stresových hormonů. Podle americké studie jsou slzy lepší než kterékoliv antidepresivum. Výrazně zmírní negativní pocity a frustraci. Náladu vám dokáží zvednout až o 90%. Potlačování pláče naopak vede k bolestem hlavy a ke zvýšení krevního tlaku, což je nebezpečné pro srdce. Toto však podle odborníků neplatí pro lidi s diagnózou deprese či stavy úzkosti.
Chlapi, nestyďte se!
Není proč. Ženy prý pláčou asi 47x ročně, což způsobuje zejména kolísání hormonů a muži v průměru asi sedmkrát. Většina z nich stále vnímá pláč jako projev slabosti, ale není se vůbec za co stydět. Tento emoční projev byste určitě neměli potlačovat. Udělejte si tedy chvilku pro sebe, připravte si krabici papírových kapesníků a začněte s léčivou terapií! Vypuštěním všeho negativního dáváte prostor přílivu pozitivní energie. A ta se vždy hodí.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.