Snížení hladiny cholesterolu pitím pomerančové šťávy

Když se venku ochladí, přichází první plískanice a s nimi sezóna citrusového ovoce. Pomeranče, citrony, mandarinky a grapefruity se relativně dobře skladují a jsou v našich obchodech neustále dostupné. Mají vysoký obsahu vitaminu C, a proto fungují jako účinná prevence proti nachlazení. To ale není vše, čím se může tohoto chutné ovoce vůbec pochlubit. Vědci nyní důkladně zkoumají i takzvané fytochemikálie ( ochranné rostlinné látky), které tvoří součást ovoce, ale nepatří ke skupině živin. Například v pomerančích se nachází přibližně stosedmdesái takových rostlinných chemikálií, které se pravděpodobně účastní celé řady pozitivních účinků na lidský organismus

Snížení hladiny cholesterolu pitím pomerančové šťávy

Mozková příhoda
Denní extra dávka citrusového ovoce a šťáv snižuje podle amerického odborného magazínu riziko mozkové mrtvice až o dvacet procent.

Cholesterol
Izraelští vědci zjistili, že konzumace pomerančové šťávy souvisí se snižováním škodlivého cholesterolu LDL. Existují i ​​výzkumy, podle nichž se hladina "dobrého" cholesterolu HDL díky pomerančové šťávě zvyšuje.

Rakovina
Pokusná zvířata, které byla v rámci studií krmena pomerančovou šťávou, vzácněji onemocněla na rakovinu tlustého střeva.

I když z podobných dílčích výzkumů zatím nelze vyvozovat jednoznačné závěry, vše poukazuje na to, že citrusové ovoce je mnohem zdravější, než jsme dosud předpokládali. Mezinárodní společnosti na výzkum zdravé výživy proto doporučují, jednu až čtyři porce ovoce denně.

Konzumace citrusových plodů má ještě jeden další, pozitivní vedlejší účinek,
pro který ho vyhledávají lidé, toužící po štíhlé postavě. A sice ten, že plody obsahují jen velmi málo kalorií a jsou tedy vhodné i při redukčních dietách.

Autor: Martina Dvořáková