Špatná nálada u dětí

Nejen dospělí, ale i děti mají své horší dny. Dny kdy zlobí již od brzkého rána a nic jim není dobré. Jsou rozmrzelé a rodiče se diví, kde se v tak malých dětech bere špatná nálada, ke které nemají důvod.

Špatná nálada u dětí

Když nálada dosáhne bodu nula
Na okna dětského pokoje hlasitě bubnují kapky deště. A sotva malý obyvatel pokoje, otevřel oči, už nadává na nepříznivé počasí, na to, že musí do školky, že musí vstávat.....

Proč děti často brblají?
Když mají děti špatnou náladu, ovlivní to negativně naladění celé rodiny. Rodiče se totiž cítí za blaho a pohodu svých dětí odpovědni. A reagují pak na neustále hudrání bezmocně. Protože takové chování je pro ně často záhadou. Jedno je však jisté. Špatná nálada nevzniká jen tak. Často děti reptají, když jsou hladové, unavené nebo přesycené podněty nebo nemají příležitost k vydovádění. No může se za tím skrývat i přání, které jim nelze splnit. Rodiče by proto měli vědět následující: malé děti žijí tady a teď. Jednoduše ještě nechápou argumenty dospělých. Čtyřleté dítě nezajímá, jestli bude máma včas v práci nebo že musí ještě nakoupit, aby měla z čeho uvařit večeři. Zde není jiné cesty, jak být vůči dětem důslední. Jinak se rychle naučí, že stačí pouze vytrvale reptat a naříkat, aby si prosadili své a máma i táta udělají, co budou chtít. Pokud má vaše dítě špatnou náladu a vy mu neumíte v tom momentě pomoci, nedělejte z toho drama. Vždyť každý z nás (i malé děti) mají právo na mizernou náladu. Důležité je, aby vás to nevyprovokovalo k domlouvání a nedejbože k bití, ale abyste zachovali klid a aby mělo dítě pocit, že vám může důvěřovat.

Rodiče jako vzor
Děti se učí i na příkladech svých rodičů. Přesně pozorují, jak se chovají máma a táta, pokud jsou špatně naladěni: svěsí hlavu a nechají své okolí pocítit, jaký zlý den mají? Nebo rozvíjejí určité strategie, jak se ze špatné nálady dostat, například tím, že se jdou projít, pracovat do zahrádky nebo nějak jinak se odreagovat. Je dobré, pokud vaše dítě cítí: "Máma a táta nepodlehnou špatné náladě, ale něco s tím dělají." Pak si i ono samo zvnitřňuje tento vzorec chování a o to snadněji překoná svůj hněv.

Naslouchejme dítěti pozorně
Špatná nálada může vzniknout samozřejmě i ze žalu. Pokud se například vaše dítě pohádalo se svým nejlepším kamarádem, nebylo-li pozváno na narozeninovou oslavu nebo se mu rozbila jeho oblíbená hračka. Tehdy byste ho měli s láskou utěšit a spolu s ním hledat řešení. Zkuste například popřemýšlet, jak by se mohlo opět usmířit se svým kamarádem nebo jak spolu opravíte rozbitou hračku. Vaše dítě se přitom učí, že i když mám občas problém, svět se ještě kvůli tomu nezboří. Mohu se spolehnout na mamku a tátu. Oni mě utěší a ukáží mi svým přístupem, že se o mě bojí a že mi chtějí pomoci. Důležité je, aby se uměli rodiče dobře vcítit do svého dítěte, aby ho pozorně poslouchali a  dobře reagovali.

Děti se rády smějí
Pokud však vaše dítě patří k malým morousům, kteří na všem vidí nějakou chybu, měli byste vzít pod lupu celkové naladění v rodině. V některých rodinách se hodně kritizuje a na všechno nadává, co komu síly stačí. Taková negativní atmosféra se samozřejmě přenáší i na děti. Pokuste se o navození příjemné atmosféry s využitím humoru. Děti se rády smějí. A rodiče by jim měli pomoci, aby tuto schopnost, kterou dostaly do vínku, neztratily. Smějte se a jásejte se se svým dítětem, blbněte a vyvádějte spolu. Vynalezte spolu veselé hry na zahnání špatné nálady.

Tip
Překvapte své dítě něčím neobvyklým. Zde je několik nápadů:
Procházka v dešti, kdy máte vy i vaše dítě obuté gumáky a dosyta se vyskáčete v blátě a kalužích.
Večerní procházka s lucernou v ruce.
Odpoledne strávené na půdě, kde se pohrabete ve starých krabicích a najdete zapomenuté hračky nebo jiné upomínkové předměty.
Procházka lesem časně ráno.
Společně zinscenované divadélko s vlastními rekvizitami.

Autor: Lenka Kostková