Jaké nápoje jsou vhodné k doplňování tekutin při sportování v létě?

Jaké nápoje jsou vhodné k doplňování tekutin při sportování v létě? Při běžné sportovní aktivitě, která netrvá více než hodinu, ale je doprovázena výraznějším pocením, je třeba doplňovat tekutiny vodou s tabletami na zachování elektrolytové rovnováhy. Doplňovat tekutiny je třeba vždy, ale zejména pokud se intenzivně potíte, ať už v důsledku vyšších teplot, nebo v důsledku sklonu k výraznějšímu pocení.

Jaké nápoje jsou vhodné k doplňování tekutin při sportování v létě?

Je krásný letní den, na teploměru třicet stupňů a před vámi patnáctikilometrová túra. Otázka zní: Čím naplníte svou příruční láhev? Odpověď: Přijde na to. Určující je totiž nejen délka trasy a teplota, ale i vlhkost vzduchu, vaše tempo a celková výkonnost.

Orientačně lze říci, že při letní sportovní aktivitě, která netrvá déle než 60 minut, stačí doplňovat tekutiny vodou nebo vodou s tabletami na zachování elektrolytové rovnováhy. Podle názoru sportovních lékařů není třeba žádné speciální nápoje s obsahem sacharidů, protože stávající zásoby energie při hodinové sportovní aktivitě plně vystačí. Pít je však potřeba, a to zejména pokud se intenzivně potíte, ať už v důsledku vyšších teplot, nebo v důsledku sklonu k výraznějšímu pocení. V případě, že se na vaší pokožce objeví usazenina v podobě jemného bílého prášku, měli byste tekutiny doplnit vodou s tabletami na elektrolytovou rovnováhu. Ze sportovních nápojů se doporučuje například Powerade nebo Isostar.

Při sportovní aktivitě trvající 60 až 120 minut jsou na doplnění tekutin vhodné sportovní nápoje nebo Performance Sport Drink, Gatorade nebo Isostar Hydrate & Perform. Přibližně po 60 až 90 minutách pohybu začíná totiž tělo s odbouráváním zásob rezervní živiny glykogenu, díky čemuž začíná klesat výkonnost. Vhodný je tedy nápoj, který rychle doplní nejen tekutiny, ale i energii. Optimální množství sacharidů v nápoji je 60 až 80 gramů na litr. Glukóza a přídavek sodíku (0,4 až 0,8 gramu na litr) zároveň zajistí rychlejší vstřebávání tekutiny.

Sportovní aktivita, která trvá více než 120 minut, už vyžaduje doplnit tekutiny některý  z nápojů určených pro vytrvalostní sportovní aktivity. Například Isostar Long Energy nebo Gatorade Endurance Formula. Tyto nápoje však nemají vyšší podíl sacharidů, ale sodíku, čímž  zabezpečují v organismu elektrolytovou rovnováhu - kompenzují vypocenou tekutinu a brání vzniku křečí.

Tip: Při intenzivních vytrvalostních aktivitách, jako jsou závody, ztratí člověk pocením hodně vody, ale času na její přijetí je málo, proto je důležité vybrat si nápoj, který tělo rychle  absorbuje, aby se zabránilo dehydrataci. Studie prokázaly, že pokud nápoj tvoří čistá voda, vstřebávání tekutiny probíhá poměrně pomalu, ale nápoje s přídavkem glukózy a sodíku celý absorpční proces výrazně urychlují (přičemž samotný sodík bez glukózy nemá téměř žádný efekt). Avšak nápoje, které obsahují příliš sacharidů (nebo minerálních látek), mají opačný účinek a vstřebávání tekutiny zpomalují. 

Autor: Martina Dvořáková