Myslíte, že kdo chce zhubnout musí hodně cvičit?

Kdo chce zhubnout, musí hodně cvičit? Přežitý mýtus! Kdo chce zhubnout, ten musí strávit spoustu času cvičením v nízké intenzitě.Podobné tvrzení je podle trenéra Schwinn Cycling dávno přežitý mýtus, který stále koluje fitness centry. Vysvětlil, že dotyčný může hodiny, dny a měsíce cvičit a přesto se mohou výsledky dostavovat jen velmi pomalu. Podle jeho slov se dá jít na to zcela jinak. Cvičit lze kratší dobu a přitom účinněji, pokud se "maká" pořádně a s rozumem.

Myslíte, že kdo chce zhubnout musí hodně cvičit?

Řeč je o intervalovém tréninku. V minulosti ho využívali zejména výkonnostní sportovci při přípravě. Kombinuje se zde práce ve velmi vysoké intenzitě s intervalem oddychu či uvolnění, a to v různých poměrech. Kdysi se běžným lidem spíše doporučovalo nenáročné, pohodlné či lehké cvičení delší čas, zkrátka pohyb při nižší intenzitě, při kterém by mělo docházet ke spalování, především tuků. Časem se ukázalo, že tak, jak prospívá intervalový trénink špičkovým atletům, může pomoci i "obyčejným smrtelníkům", jejichž cílem je zůstat zdravý a fit.

Pravidelné cvičení jistou dobu a v přiměřené zátěži má své benefity. Účinky se časem dostaví. To jisté však lze dosáhnout i tím, že opakovaně na krátký čas přinutíte své tělo pracovat v extrémní zátěži. Mezi jednotlivými těžkými intervaly je třeba si pořádně odpočinout. Takový intervalový trénink může trvat třeba jen dvacet minut, ale výsledkem je srovnatelný řekněme s hodinou sportování v nižší intenzitě.

 

Intervalový trénink využívá přirozeně na svých lekcích indoor cycling. Netvoří však většinu tréninků, kombinuje se s klasickým vytrvalostním tréninkem.Vysoká intenzita cvičení nebyla pro rekreační sportovce vždy pohodlná, nebyly totiž na ni zvyklí.Někteří se báli, protože pokud se cvičí opravdu intenzivně, dostaví se pocit, že nám srdce vyskočí z hrudi. Ale ta vysoká námaha zas netrvá dlouho, většinou jde o sekundy. Přežít se to dá, chce to jen motivaci, trochu odvahy, v neposlední řadě je třeba i důvěřovat trenérovi.

Sporttester (přístroj na měření tepové frekvence podobný hodinkám) poskytne poměrně spolehlivou informaci o zátěži, do jaké ženeme své tělo. Při trénincích se jednoznačně doporučuje. Možná se bez něj obejdou někteří profesionální sportovci, kteří trénují "hodiny a hodiny "a už své tělo dokonale znají. Ti pak umí odhadnout, jak vysoká je intenzita zátěže, v nichž trénují, přičemž rekreační sportovci se obvykle jen domnívají, že vědí, jak "makají". Sporttester je vyvede z omylu. Přesná informace o intenzitě zátěže je totiž při intervalovém tréninku klíčová.

 

Autor: Lenka Kostková