Srdce a varovné signály, které by vás měly dovést k lékaři

Srdce je životně důležitý orgán, který když vypoví službu, jde doslova o minuty, které dělí postiženého od smrti, či trvalého poškození životně důležitých funkcí. Ale to se většinou nestává bez příčiny a ze dne na den. Postižení ale obvykle na první příznaky nereagují a výsledkem bývá volání Zdravotnické záchranné služby!

Srdce a varovné signály, které by vás měly dovést k lékaři

Otoky končetin
S příchodem teplých dnů mnohým lidem natékají ruce a nohy. Právě to může být prvním znakem problémů se slabším srdcem, nebo horším uzavíráním chlopní. Ne, skutečně není třeba otok končetin připisovat pouze tomu, že je teplo a je to běžné. Při správné funkci srdce se to nestává. Příčin může být několik, ale pokud při delším sezení, cestování, nebo chození vnímáte otoky, je dobré nechat proklepnout srdce odborníkem.

Zadýchávání
Každému se dýchá o něco hůře při teplotách, které taví i asfalt na chodníku. Ale problém se srdcem může signalizovat, pokud se zadýcháváte příliš, lapáte po dechu a to dokonce i bez námahy, nebo jen při minimálním zatížení. Pokud se na čele objevuje studený pod, je to často z důvodu, že srdce nestíhá.

Závratě
Jednou z těžkých zkoušek na srdce jsou přechody mezi horkými prostory a klimatizovanými místnostmi. Takové náhlé změny teploty neprospívají ani zdravému člověku, ale už i při menších problémech se srdečním svalem se mohou vyskytnout závratě, či točení hlavy, případně chvilkové mdloby. Extrémní rozdíly v teplotě nejsou pro tělo přirozené, ale může být do jisté míry výhoda, pokud zvážíme, že takto umíme odhalit onemocnění, které by za jiných okolností mohlo být ještě dlouho v pozadí. Brzkou léčbou se dá hodně zachránit.

Tlak na hrudi
Objevuje se nejprve při zvýšené fyzické aktivitě. Letní dovolené umí ke sportu přinutit i antisportovní typy. Příkladem je plavání v moři. Dlouhodobě zvýšená tepová frekvence v kombinaci s žárem slunce může způsobit nepříjemný tlak na hrudi. Pokud ho pocítíte, je vždy dobré přestat se sportem a raději absolvovat vyšetření u kardiologa. I srdce je totiž jen sval, ale na rozdíl od bicepsu se jeho přetížení nekončí dvoudenní svalovicí.

Bušení
Objevuje se zejména ráno. I proto pokud uslyšíte během léta za svítání kvílet sanitku, je to obvykle infarkt. Krevní tlak je vyšší a stoupá hladina kortizolu. Po probuzení se startuje organismus a to je zátěž pro naše srdce. Prvním příznakem je právě prudké bušení. Pokud se u vás objevuje, návštěvu lékaře určitě neodkládejte.

Autor: Lenka Kostková