Srdce pookřeje po porci ryb

Srdce potěší každá porce ryby. Kdo chce zdravě žít, měl by alespoň jednou do týdne jíst rybí maso. Nejlépe čerstvé. Ryby jsou však na jídelníčku obyvatel Česka stále výjimkou. Průměrná roční spotřeba na hlavu se už roky pohybuje mezi 4,5 až 5 kilogramy ročně. Dejte přednost kuchané čerstvé rybě před mraženou.

Srdce pookřeje po porci ryb

Přestože odborníci na výživu už léta upozorňují na potřebu zvýšit spotřebu ryb, lidé je kupují jen sporadicky. Hlavní důvod je stále vysoká cena ryb. Za posledních dvacet let se skladba spotřeby masa změnila. Nejvíce se zvýšil prodej drůbeže, protože je to nejlevnější maso, naopak, klesla spotřeba nejdražšího hovězího masa.

Ryby si sice za posledních 20 let polepšily ale, když si má Čech vybrat, zda si koupí kapra, nebo kuře, volí kuře. Z kilového kuřete se čtyřčlenná rodina nají, ale na to, aby si smlsla na kaprovi, musí si koupit alespoň dvoukilového kapra, který vyjde podstatně dráž. Ryby se tak jedí stále sporadicky. Tradičně na Vánoce a v ostatních měsících přes léto, když je lidé začali při posezeních grilovat. Česko přitom vůbec není chudé na ryby.

Nabídka ryb v obchodech se přitom zvýšila. Velké obchodní sítě prodávají nejen dovážené mořské ryby, ale i sladkovodní včetně pstruhů. Při koupi mražených ryb se vyplatí číst etikety a informovat se, jaký podíl na hmotnosti ryby má tzv. glazura, tedy zmrzlá voda. Není překvapující, pokud dosahuje 20 procent.

Dejte přednost kuchané čerstvé rybě před mraženou, a to nejen proto, že si kupujete prakticky čistou hmotnost. Maso z čerstvé ryby je chutnější než zmrazené, buňky zmrazené ryby totiž podstoupili nejprve šok ze zmrazení a potom z rozmrazení. Projeví se to na konzistenci masa. Pokud si už kupujete zmrazenou rybu, pak se vyplatí vybrat si vakuově balenou rybu bez glazury.

Proč je pstruh dražší než kuře? Vysvětlení je poměrně jednoduché. Pokud kuře se v intenzivních chovech podaří vykrmit do jateční hmotnosti za šest - sedm týdnů, pstruh potřebuje na získání váhy 300 – 400 gramů jeden a půl až dva roky. Právě dlouhý chovatelský čas potřebný na chování ryb vysvětluje, proč je maso z ryb drahé. Má to však i své plusy. Naši pstruzi žijí v chladných vodách. Přibírají sice pomaleji než ty, které občas nabízejí z dovozu, ale jejich maso je kvalitnější než maso rychle krmených konkurentů žijících v teplejších vodách.

Ryby je třeba jíst pravidelně. A klidně i tučnější mořskou. Kromě vysokého obsahu cenných minerálních látek obsahuje takové maso esenciální mastné kyseliny známé jako omega 3 mastné kyseliny. Snadno stravitelné rybí maso organismu prospívá a nezatěžuje srdečně-cévní systém.

Autor: Lenka Kostková