Štěstí způsobuje hormon, který se vyplavuje při smíchu

Co všechno děláte pro své zdraví? Nakupujete v obchodech se zdravou výživou, sportujete, nekouříte, nepijete a … nesmějte se? Ale to je chyba, pokud život nebere s humorem, dáváte šanci nemocem a správně neposilujete své srdce a plíce.

Štěstí způsobuje hormon, který se vyplavuje při smíchu

Už v antice lékaři doporučovali smích na posilování plic a regeneraci celého organismu
Říká se "Humor je koření života" a je to pravda. Smích do našeho života přináší pocit radosti, štěstí, harmonie. Působí na celý organismus, zmírňuje stres a napětí, zlepšuje naši náladu a dává nám chuť těšit se z každého okamžiku.

Víte, kolikrát denně se smějí děti?
400x ! A víte kolikrát dospělí? 15x ! Čím jsme starší a měli bychom být i chytřejší, tím více zapomínáme na smích. Aristofanes říkal: "Den, kdy jsem se nezasmál, pokládám za ztracený". Naordinujme si denně několikaminutovou dávku smíchu. Zlepšíme si tím imunitu i paměť, urychlíme hojení ran a prodloužíme život.

Smích je reakce na vtip,
na komickou situaci, na lechtání, projevující se motorickými, fyziologickými a smyslovými složkami. Spouštěcí mechanismus úzce souvisí s hodnotami jedince.

Jak působí smích na naše tělo?

  • při smíchu se v našem těle produkují lymfocyty, které dokáží bojovat proti rakovinným buňkám
  • zlepšuje se krevní tlak, čímž pomáháme lepší funkci srdce
  • smích blahodárně působí na střeva, snižuje bolest a hladinu stresových hormonů
  • naopak zvyšuje hladinu hormonů štěstí, což zaručuje mladší vzezření

Podle jedné vědecké studie dostatek smíchu dokonce umožňuje zhubnout
Stačí se smát alespoň deset minut denně, a protože se tím namáhá mnoho svalů v těle a zrychluje se činnost srdce, organismus spálí více kalorií než v klidu.

Je to neuvěřitelné,
ale 1 minuta dobrého, srdečného smíchu má podobný účinek jako 30 minut uvolňujícího tréninku a 10 minut intenzivního cvičení. Úsměv má zázračné účinky i na pracovišti. Zvyšuje kreativitu, výkonnost, snižuje napětí, ale hlavně zlepšuje vztahy. Kdo bude v práci oblíbený víc? Ten, co je mrzutý a neumí se na nikoho usmát nebo nějaká "veselá kopa"?

Mnozí z nás si spojují smích se štěstím
Může za to hormon endorfin, který se v těle vyplavuje při smíchu a způsobuje pocit štěstí. Je však důležité, začít se smát dříve, než budeme šťastní, protože by se nám mohlo stát, že umřeme dříve, než si zažijeme ten krásný pocit. Proto, smějme se hned ráno, když otevřeme oči, smějme se ale také kdykoliv během dne. Prostě se smějme, protože smích je také krásně nakažlivý!

Autor: Martina Dvořáková