Strava v horkých letních dnech

Nevhodná strava může vyvolat kolaps. Vysokým teplotám by se měla přizpůsobit i strava.  Měla by být méně energetická, snadněji stravitelná a bohatá na vitamíny a minerální látky s dostatkem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, nízkotučných mléčných výrobků, ryb, drůbeže, brambor a luštěnin.

Strava v horkých letních dnech

Základním principem je nejíst tučná a smažená jídla.  Konzumací smažených jídel vzniká v organizmu hodně tepla, dochází k vysušování tkání a nejvíce trpí játra. Jíst bychom měli špenát, brokolici, černý rybíz, ostružiny, melouny, papriky, rajčata, moruše, borůvky. Čím tmavší ovoce a zelenina, tím je zdravější.

Pozor by si měli dát zejména lidé s nemocným srdcem. Ti by měli zcela vyloučit tučná a smažená jídla, ale i zmrzlinu a koláče.  Jejich oběd by měl být lehký, ideální je chladná polévka. V teple se dilatují cévy a klesá tlak, a tak by si v teplém období měli lidé se srdečním selháním své jídlo trošku přisolit. Více než jídlo však tělo potřebuje tekutiny. Při zvýšeném pocení je lepší, když takto nemocný člověk pije minerálku, ne vodu.

A jak je to s oblíbenou zmrzlinou?
Při její výrobě se v současnosti používají převážně hotové směsi. Zmrzlina vyrobená klasickou recepturou s přidáním vajec, která byla v minulosti častou příčinou salmonelózy, se téměř nepoužívá. Platí však pravidlo, že nedodržení  zásad hygieny během prodeje zmrzliny může zapříčinit její kontaminaci a následné onemocnění.

Autor: Martina Dvořáková