Stres odstraní něžné dotyky

Něžné doteky eliminují stres. Partnerské dvojice, které se láskyplně dotýkají a poskytují si vícekrát do týdne masáž zad a ramen, mají nižší hladinu enzymu alfa-amyláza, který se spojuje se stresem. Objímání a něžné doteky podněcují vyplavování oxytocinu, kterému se říká i "hormon lásky a důvěry".

Stres odstraní něžné dotyky

Američtí vědci potvrdili, že při odbourávání napětí a stresu hraje velmi významnou roli láskyplný fyzický kontakt, ale i partnerská masáž. Partnerské dvojice, které si poskytovaly třikrát do týdne přibližně 30 minutovou hladící masáž zad a ramen, měli téměř o 35 procent nižší hladinu enzymu alfa-amyláza, který se spojuje se stresem. Výhodou něžné masáže partnerských dvojic je také skutečnost, že během ní relaxuje nejen masírovaný, ale i masírující partner.

Podle vědců však proti stresu pomáhá i "obyčejné" objímání a láskyplné doteky, které trvají alespoň 10 minut. Něžné doteky totiž podporují vyplavování hormonu oxytocinu, který snižuje krevní tlak, potlačuje strach a neklid a přispívá k pocitu vyrovnanosti, sebejistoty a optimismu. Tento hormon ovlivňuje části mozku, které se spojují s pocity tzv. klidného štěstí a říká se mu také "hormon lásky a důvěry "nebo i (na základě pokusů se zvířaty)" hormon věrnosti ".