Výzkum a pozorování v oblasti vlivu různých cvičení na vyplavování hormonů zaznamenal v posledních letech neobvyklý rozmach. I když existují různé pohledy na danou problematiku, převážná většina je toho názoru, že vhodná pohybová činnost kladně působí na vyplavování mnoha hormonů.
Problémy s hormony a jejich funkcí se mohou vyskytnout pouze v takových případech,
jako je stav přetrénování, nevhodná aplikace pohybové aktivity nebo přísná stravovací dieta, která nezajistí dostatečný přísun energie. V takových případech může dojít k poruchám nejen metabolických, ale častěji k poruchám plodnosti ať už u mužů nebo žen. Mohou se vyskytnout různé komplikace v srdečně - cévním systému nebo dýchací soustavě. Z tohoto hlediska se jeví nadměrná koncentrace testosteronu, pro hyperaktivní lidí velmi potřebná.
Mnozí z vás si jistě mysleli, že testosteron je spojen jen s kulturistickým tréninkem a už nemyslí na to,
že tento hormon se podílí i na jiných činnostech, které jsou nezbytné pro optimální fungování organismu. Samozřejmě, že činnosti lidského těla, jako je růst svalové hmoty nebo tvorba tělních bílkovin se bez přítomnosti testosteronu neuskuteční. Zde je třeba zdůraznit, že pouze přirozená tvorba tohoto hormonu vede k příznivé tvorbě zmíněných činností, nemluvě už o důležitém faktoru z hlediska vrcholových sportovců (uměle dodávaný testosteron je považován za doping).
Jak tedy zvýšit tvorbu testosteronu a přitom nesáhnout na zakázané látky?
Způsob je poměrně jednoduchý! Už samotný silový trénink je faktor, který stimuluje nadměrné vylučování testosteronu, jak jsme to mohli pochopit z mnoha, našich nebo zahraničních studií. Množství testosteronu, které je vylučováno do organismu je závislé především na druhu pohybu a intenzitě zatížení. Trénink, který je krátký a intenzivní má příznivý vliv na vyplavování tohoto hormonu. Na druhé straně déle trvající trénink převážně silově - vytrvalostního charakteru má přesně opačný vliv (vyplavování se sníží). Tato zjištění jsou rozhodující při přípravě nejen kulturistů, ale i sportovců, kteří se snaží zvýšit podíl aktivní svalové hmoty, a proto v domnění " čím déle tím lépe " trápí své tělo vlastně zbytečně. Z dostupných informací se dá předpokládat, že hladina krevního testosteronu lze zvýšit od několika procent až po, což je až neuvěřitelné 210 % původní hodnoty.
Jak jsme již zmínili, hladina krevního testosteronu klesá při vytrvalostním výkonu
A proto cvičení metodou kruhového tréninku nebo cvičení na stanovištích nebude právě to ideální na nárůst svalové hmoty. Také při aplikování klasického ať už pyramidového nebo objemového tréninku může hladina krevního testosteronu klesnout, zvláště v případech kdy to cvičenec takříkajíc přehání a může si navodit stav přetrénování. Přetrénování samo o sobě není až tak nebezpečné a po pár dnech odpočinku může cvičenec pokračovat v tréninku. Jiná situace je však při funkci testosteronu, který se díky takovému stavu na opětovnou zátěž musí poměrně dlouho přizpůsobovat.
Jako nejvhodnější systém cvičení na co největší nárůst svalové hmoty se jeví cvičení několikrát denně,
kdy intenzita cvičení se pohybuje v pásmu 85 -100 % a délka tréninku nepřekročí 45 minut. Takovýmto způsobem se dá denně odcvičit i několik tréninkových jednotek, aniž by došlo k přetrénování nebo se snížila produkce testosteronu jako reakce na enormní přetížení. Takový systém je v kulturistickém tréninku velmi oblíbený a používání mnohými špičkovými kulturisty.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.