Syndrom polycystických vaječníků a ženská neplodnost

Syndrom polycystických vaječníků je onemocnění, které může být příčinou plodnosti na straně ženy. Příznakem toho onemocnění je hormonální nerovnováha, v jejímž důsledku dochází k poruchám ovulace, obezitě, nadměrnému ochlupení, ale i akné a nepravidelné menstruaci. Toto onemocnění postihuje až deset procent žen ve fertilním věku.

Syndrom polycystických vaječníků a ženská neplodnost

Jak samotná nemoc vzniká?
Existuje několik teorií, které vysvětlují příčinu vzniku PCOS. Jedna teorie předpokládá poruchu funkce části mozku (hypotalamus), který řídí činnost vaječníků a u žen s PCOS způsobuje nadměrnou produkci mužských pohlavních hormonů ve vaječníku, které se za normálních okolností tvoří jen v malém množství. Druhá teorie předpokládá, že prvotní příčina je ve vaječnících, které produkují velké množství mužských pohlavních hormonů. Nejnovější výzkumy říkají, že syndrom polycystických vaječníků je důsledkem tzv.. inzulínové rezistence. Inzulín je hormon, který zajišťuje vstup a zužitkování glukózy v buňkách. U některých lidí nastane situace, že buňky nereagují na působení inzulínu, což vede k vzestupu hladiny glukózy (onemocnění známé jako cukrovka) a následně ke zvýšení tvorby inzulínu. Vysoké hladiny inzulínu, pak přímo působí na vaječníky, kde dochází ke zvýšené produkci mužských pohlavních hormonů. Důsledkem narušené hormonální rovnováhy je, že ve vaječníku nedochází k dozrávání folikulů a neuvolňují se z nich vajíčka.

Příznaky
Příznaky PCOS se mohou objevit už v pubertě, protože ale nejsou typické a málokdy jsou přítomny u dané ženy všechny, pacientky vyhledají lékaře až po několika letech nebo až je začnou výrazně obtěžovat. Dost často až když nemohou otěhotnět. Nejčastějším problémem, se kterým žena navštíví gynekologa, je nepravidelná menstruace, ke které se mohou, ale nemusí přidružit i jiné příznaky, jako je akné, nadměrné ochlupení, obezita. Při vyšetření krve se zjistí zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů a při ultrazvukovém vyšetření jsou přítomny zvětšené vaječníky, které obsahují cystu o průměru 7 - 8 mm a nezjistí se přítomnost ovulace. Jen asi jedna třetina žen má všechny tyto příznaky, u většiny se příznaky navzájem různě kombinují a nejednou se stane, že se diagnóza stanoví, až když se začne pátrat po tom, proč žena nemůže otěhotnět.

Léčba
Pokud se syndrom polycystických vaječníků nezačne včas a správně léčit, může vést k závažným komplikacím. Asi u 70% pacientek s PCOS dojde po čase i ke zvýšení hladiny cholesterolu a triglyceridů, s čímž souvisí vyšší riziko aterosklerózy a infarktu myokardu. U těchto žen je také větší riziko vzniku karcinomu endometria, opakovaných potratů a cukrovky. Léčba PCOS spočívá v kombinaci medikamentózní léčby a úpravy životního stylu. V minulosti spočívala v podávání antikoncepčních pilulek, které vedly k potlačení nadměrné produkce mužských pohlavních hormonů, následně ustoupilo akné a nadměrné ochlupení a obnovila se pravidelná menstruace. V současnosti, protože víme, že příčinou syndromu může být i inzulinová rezistence, se v indikovaných případech podávají léky, které zvyšují citlivost buněk na inzulín, např.. metformin. Jak již bylo uvedeno, nezbytnou součástí léčby je i změna životního stylu, která dokáže dramaticky zlepšit účinnost léčby. Jelikož tělesný tuk se významně podílí na udržení hormonální rovnováhy, je třeba v případě výskytu obezity redukovat tělesnou hmotnost. Omezení jednoduchých cukrů (sacharidů) v potravě zlepšuje citlivost buněk na inzulín a následně i příznaky onemocnění. U mnoha žen jen tato dietní opatření vedou k obnovení pravidelné menstruace, ovulace a k otěhotnění. Asi 55 - 75% žen s PCOS nemůže otěhotnět, v tomto případě by se léčbou měl zabývat specialista na reprodukční medicínu, který rozhodne o vhodném postupu. V úvahu přichází stimulace ovulace pomocí tabletek (klomifeniumdihydrogencitrátu) nebo pomocí hormonálních injekcí, případně i některá metoda asistované reprodukce (inseminace, IVF).
 

Autor: Martina Dvořáková