Pohyb je velmi důležitý, pokud chcete být fit. Mnozí lidé se mylně domnívají, že cvičit a sportovat by měli pouze lidé, zabývající se sportem nebo lidé, kteří hubnou. Je to fatální omyl. Pohyb je prospěšný pro každého, udržujete si jím kondičku, udržujete si svalovou hmotu, která je nezbytná pro správné držení těla, posilujete srdeční sval, odbourává stres atd. atd. . je toho hodně, proč se pohybovat. Ale výběr sportu je na vás, podle vaší chuti a tělesné dispozice. Jedním ze způsobů, jak si udržet kondičku i svalovou hmotu, je kruhový trénink, který se praktikuje v posilovně.
Systém kruhového tréninku je velmi jednoduchý
Cvičí se na jednotlivých stanovištích rozložených do kruhu a na každém z nich strávíte půl minuty. Stanovišť je obvykle osm a za půlhodinku stihnete zacvičit jednotlivé okruhy 4x. Samozřejmě, můžete si limit zvýšit i na řekněme minutu a počet okruhů zvýšit, závisí to na vaší formě. Při kruhovém tréninku se střídá aerobní cvičení na běžeckých stanovištích, se silovým cvičením na strojích. V některých posilovnách je aerobní cvičení nahrazeno zumbou nebo pilates, které trénink opět oživí a udělá hozajímavějším.
Co se týče kategorie lidí, pro které je toto cvičení vhodné, věk ani váha nerozhoduje
Pokud jste ve slabší kondici, nastavíte si trénink mírnější, pokud jste již pokročilí, tak si přidáte buď na čase, na počtu okruhů či na zátěžích. Hlavně je třeba si uvědomit, na co máte. Proto jsou v posilovnách po ruce instruktoři, kteří vám poradí.
Části kruhového tréninku:
1. Zahřátí
Na začátku tréninku se doporučuje tělo zahřát v podobě krátkého běhu: 3-5 minut. Totéž se doporučuje udělat po absolvování čtyř kol. Běh můžete nahradit stacionárním kolem.
2. Posilování
Je třeba pro zachování a budování svalů, zejména když se snažíte zhubnout. Stroje jsou navrženy tak, abyste procvičili všechny svalové skupiny, tedy nohy, ruce, záda, zadek .... Nezapomínejte, že když se tuk přeměňuje na svaly, svalové buňky jsou těžší než tukové. Mnozí se cvičení vzdají proto, že se zjistí, že neztrácejí hmotnost dostatečně rychle. Jenže je třeba dívat se na tělo, jak vypadá, jak ubývají centimetry. Centimetr je vůbec nejlepším ukazatelem toho, zda již máte správnou hmotnost. Pokud máte požadované míry, tak je vše v pořádku. Když postavíte vedle sebe dva lidi se stejnou hmotností, ale jeden cvičí a druhý ne, uvidíte, jak velký bude rozdíl ve tvaru jejich těla.
3. Aerobní trénink
Udržuje tepovou frekvenci v aerobní zóně během cvičení nejméně 20 minut. Když ji prodloužíte, začne vaše tělo spalovat tukové zásoby. Aerobní trénink je nejen vhodný pro rozvoj srdečního svalu, ale také vás přivede do dobré nálady. Často lidé po aerobním tréninku odcházejí z posilovny s úsměvem od ucha k uchu, aniž by vlastně věděli proč.
4. Závěrečné protažení - strečink
Závěrečné protažení, čili strečink, je velmi důležité pro uvolnění svalů. Svaly jsou přehřáté, a kdybyste je okamžitě nechali tak, ztuhly by, a vy byste mohli trpět příslovečnou svalovicí. Pokud si svaly protáhnete, postupně se uvolní a dostanou se do pohody. Strečink cvičení ještě více zefektivňuje, proto na něj nezapomeňte.
Kruhový trénink se samozřejmě cvičí v posilovně, ale nějakou jeho obdobu si můžete vytvořit i doma,
pokud se vám nepodaří dostat se ven. Stroje, nahraďte alespoň činkami a závažími na nohy a aerobní trénink - běh na místě, skákání přes švihadlo, stacionární kolo nebo si jednoduše zatančete.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.