Tabata - cvičení, kde se cvičení měří na minuty a efektivnost musí být sto procent

Originálních a zaručených receptů a formování postavy je nespočet. Ale ne všechny dokonale fungují. Tabata je jiná. Stačí čtyři minuty kardio tréninku a máte vystaráno. To je sice pravda, ale lehké to zrovna nebude a tento způsob tréninku se nedoporučuje lidem, kteří se cvičením teprve začínají.

Tabata - cvičení, kde se cvičení měří na minuty a efektivnost musí být sto procent

Tabata - cvičení se zaručeným úspěchem
Šlapali jste na kole, běhali, zvedali činky a výsledky nepřicházely? Je tu pro vás Tabata. Cvičení pro všechny, kteří již mají kondiční základ, ale chtějí lepší postavu i více síly. Trénink objevil japonský vědec Dr. Izumi Tabata. Díky němu se dokonale zlepšuje vitální kapacita plic, tuky se pálí i v období, kdy už ležíte po tréninku a najít čas si na něj může skutečně každý. Posiluje se kardiovaskulární systém a díky Tabatě budete nejen žít déle, ale i lépe a budete krásnější.

Nejtěžší čtyři minuty v životě
Cvičení Tabata má svůj protokol. Je založeno na jednoduchých pravidlech. Dvacet sekund provádíte cvik v maximální intenzitě a nejrychleji jak víte, ale zároveň s provedením správné techniky. Deset sekund odpočíváte. Takto si dáte osm kol, které vám zaberou čtyři minuty. Cvik je jeden, nebo se dá vystřídat několik na různé partie těla. Svaly hoří, plíce se mohou roztrhnout, ale tělo se od základů mění. Ptáte se na ty zázračné cviky? Všechny je znáte!

Tabata nemá omezení
Nejlepší na Tebatě je, že si můžete na cvičení zvolit jakýkoliv cviky. Kola, dřepy, kliky, zkracovačky, výskoky, angličáky ... Výběr je na vás. Kdo vydrží čtyři minuty, může přejít i k sérii dvanácti minut, což už je atletická úroveň. Na začátek a první pozitivní změny vám stačí čtyři minuty denně. Základem je jít skutečně naplno.

Proč Tabata funguje?
Aktivizuje převážně rychlá svalová vlákna, která při běžném cvičení nedostávají dostatečně zabrat. Proto efektivněji spalujete tuk. Nejen při cvičení, ale i po něm. Místo úbytku energie, energii naberete, protože tělo enormně zvýší podíl "drog" v těle a cítíme se lépe. Zlepšuje se svalový tonus, začne vám více chutnat milování a zlepší se i kvalita vaší pokožky, stejně jako i celková výkonnost.

Začínejte obezřetně
Lidé s nadváhou, nebo bez přípravy by s Tabatou měli začínat opatrně, nejlépe pod dohledem trenéra. Jde o silnou zbraň proti nadváze, ale pokud ji neumíte použít, může se obrátit proti vám v podobě zranění, svalových i tělesných poškození. Je to trénink atletů, proto se nesmíme do něj vrhat do bezhlavě.

Autor: Lenka Kostková