Camellia sinensis nebo thea sinensis jsou označení pro vzácnou dřevinu, která se pěstuje především v horských oblastech jižní Číny, v zemi původu čajovníku čínského. Odtud se jeho pěstování v 9. století rozšířilo do Japonska, Indonésie, Turecka, Evropy či Keni. Z lístků této dřeviny se vyrábí druhý nejčastější konzumovaný nápoj - černý a zelený čaj. Čajovník se však dá zpracovat i jiným způsobem; lze z něj vyrobit olej, který má blahodárné účinky na lidské zdraví. Ale skutečně se v lahvičce s nápisem " čajovníkový olej " skrývá olej z čajovníku čínského, nebo jde jen o chytrý obchodní tah?
Olej z čajovníku čínského - zdraví a krása v jednom!
Olej z čajovníku čínského má nasládlou chuť a používá se především při přípravě nejrůznějších jídel. Olej má silné antibakteriální, antiseptické a antimykotické účinky. To znamená, že užívání oleje slouží k ničení bakterií, snížení infekcí či léčbě plísní. Čajovník lékařský je zároveň zdrojem vzácných látek - vitamínů B skupiny, vitamínu C, antioxidantů, minerálních látek či bílkovin. Kamélii čínskou tvoří i kofein, který má výrazně povzbuzující účinky. Třísloviny, které se také nacházejí v čajovníku čínském, zase posilují imunitní systém organismu, regulují krevní tlak a podporují zdraví trávicího ústrojí. Mladé Asiatky užívají olej z čajovníku čínského kvůli zánětlivé kožní onemocnění - akné.
Čajovník čínský obsahuje i velké množství vitamínu E
Tento vitamín podporuje přirozenou regeneraci pleti, zvyšuje účinnost opalovacích krémů až o 60 % a účinkuje preventivně i proti vzniku tzv. stařeckých skvrn. Mladé Asiatky užívají olej z čajovníku čínského kvůli zánětlivému kožnímu onemocnění - akné, dámy ve středním věku v boji proti vráskám. Olej z kamélie čínské se používá také jako vlasový zábal a díky vůni se přidává i do mýdel.
Pravý čajovník je jen jeden
Čajovník v pravém slova smyslu existuje jen jeden a tím je čajovník čínský. Tea tree olej, který je často označován jako za olej z čajovníku, ve skutečnosti obsahuje výtažek z jiné rostliny. Její název je melaleuca alternifolia a tento strom nejenže ani nepochází z Číny, jeho původ není ani v Asii. Melaleuca alternifoila, z níž se vyrábí tea tree oil je symbolem Austrálie.
Melaleuca alternifolia
Kamenem úrazu, proč se tea tree oil zaměňuje za olej z čajovníku čínského je samotné objevení melaleuca alternifolia Angličany. Tito objevitelé nešťastně pojmenovali tea tree jako čajový strom, což i v současnosti vyvolává komplikace v rozlišení olejů z pravého čajovníku čínského a tea tree oleje.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.