Sledování televize dětem neškodí, pomáhá jim mentálně růst. Mnozí rodiče jsou přesvědčeni, že televizní abstinence je pro děti to nejlepší, ale není to pravda. Televize patří k naší kultuře a děti je třeba naučit, jak se na ni dívat.
Psychologové a mediální odborníci se shodují v názoru, že televize by neměla být pro děti zakázaným ovocem. Nepustit děti k televizi nebo dokonce nevlastnit televizní přijímač je více módní záležitostí či touhou po originalitě, než rozumným přístupem k problému. Televize totiž neodmyslitelně patří k naší době a naší kultuře a je důležitým zdrojem informací. Poskytuje celou řadu podnětů, které děti potřebují, aby z nich vyrostli inteligentní a lidi s rozhledem.
Prostřednictvím televize si děti obohacují slovní zásobu, učí se svobodně vyjadřovat, poznávají rozmanitost světa a života a nabývají nové znalosti z různých oblastí. Kromě toho většina dětí se na televizi dívá a diskutuje o tom, co viděla, takže televizní abstinenti se v dětském kolektivu stávají outsidery.Televize je prostě součástí společenské reality.
Samozřejmě, má i své negativní stránky, ale držet dítě co nejdále od televizní obrazovky, tedy v určitém druhu izolace, může přinést více škody než užitku. Jediné, co lze udělat, je naučit děti správnému přístupu-k televizi jako takové a programům, které nabízí.
Při seznamování dětí s televizí se rodičům doporučuje dodržovat několik pravidel:
• Vybrat dítěti vhodné programy, a to podle věku a zájmu dítěte.
• Sledovat vybrané programy spolu s dítětem a po jejich skončení televizor vypnout.
• Určit dítěti jasné hranice: "toto můžeš a toto ne" a vysvětlit proč.
• Staršímu dítěti, které má nárok na různorodé programy je třeba vysvětlit rozdíl mezi realitou a fikcí či senzací a také mezi přítomností a dramatickými scénami archivních snímků.
• Z televize třeba udělat pouze jeden z mnohých způsobů trávení volného času, aby díky široké nabídce jiných možností přirozeným způsobem ztratila na atraktivnosti.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.