Tetování může skrýt zhoubný kožní nádor

Mít tetování dnes není problém. Pomalované končetiny nebo jiné plochy těla přibývají z roku na rok šíleným tempem. Lidé se tolik nebojí i z toho důvodu, že existuje laserová technologie, která zmetky či okoukané obrázky z kůže doslova vygumuje. Ale to není jediné riziko!

Tetování může skrýt zhoubný kožní nádor


Potetované znaménko
Nová studie naznačuje, že tetování kolem mateřského znaménka nemusí být zdravé. Může být totiž těžké, odhalit případný rozvoj rakoviny kůže. Vědci v Německu poukázali na případ mladého muže, jemuž se vyvinul melanom na již existujícím, zbarveném okraji znaménka od tetovacího inkoustu. Ten si toho všiml, až při jeho laserovém odstraňování. Obecně platí, že tetování nesmí být umístěno na pigmentové lézi. Dermatologové se shodují, že by tyto oblasti měly být nepřístupné pro jakékoliv tetování. Padesát procent všech melanomů se rozvíjí již v existujících mateřských znaménkách. Bohužel, tetovací inkoust maskuje změny na kůži a brání kvalitnímu sledování pokožky, i navzdory moderním dermatoskopům. Odstranění tetování je jedna z možných variant odhalení rakoviny kůže včas.

Tmavá tetování jsou nejhorší
Pokud je to možné, vyhněte se tmavším tetovacím inkoustům. Usnadníte tím pravidelnou kontrolu u dermatologa, případně samovyšetření. Pokud si chcete dát odstranit tetování, vždy si nechte udělat i biopsii podezřelého znaménka v něm před jakýmkoli laserovým zákrokem, který by zničil biologické vzorky.

Prevence
Pokud máte na těle spoustu znamének, měli byste být sledováni kožním lékařem častěji, minimálně však jednou za rok. Otázkou ještě zůstává, zda může samotné tetování podnítit vznik melanomu? Tato varianta je údajně nepravděpodobná. Tetování ale může melanom, který vzniká, dobře skrýt. A i v případě melanomu platí, že úspěšnost léčby závisí na včasném odhalení!

Autor: Lenka Kostková