Učení a práce chce soustředěnost

Nemůžete se soustředit? Tento problém dokáže pěkně potrápit nás dospělé v zaměstnání, ale i naše děti ve škole a přípravě na ni. Proč nám někdy myšlenky bloudí a nemohou najít cíl?

Učení a práce chce soustředěnost

Úspěšnost v práci totiž nezávisí jen od našeho IQ,
EQ, ostatních koeficientů, a daností, ale i od naší soustředěnosti neboli koncentrace. Určitě každý z vás zažil na vlastní kůži dny, kdy se člověk jen motá a neví, co dřív chytit do ruky, kam dřív skočit, čím začít a zase naopak dny, kdy jde práce od ruky a ty máme tehdy, když máme takříkajíc čistou hlavu . A stejný problém mají naše děti s tím rozdílem, že ony samozřejmě v závislosti na věku nemají ještě tolik zkušeností a informací, kolik máme my - dospěláci a proto jsou odkázány většinou na naši pomoc.

Pomoc pro dětičky:
Děti jsou detektorem našich nálad. Vše, co se v rodině děje, ať už dobré nebo špatné, se odrazí i na dětech. I velmi malé děti, které ještě nerozumějí významu vyřčená slova, jsou v dusné domácí atmosféře plačtivější, trucovitější. A od malých školáčků budeme marně čekat zázraky, když doma nebude zdravé rodinné prostředí. Dítě by v nás mělo mít oporu při pocitu bezradnosti, mělo by mít pocit, že je tu vždy někdo, kdo má připravenou "zázračnou radu."

Ach, ty výdobytky moderní doby
Samozřejmě děti si bez nich nedovedou život představit, ale vědci zjistili, že nadměrné sledování televize a kontakt s počítačem způsobuje poruchy soustředěnosti. A proto, zkuste udělat dohodu s vaší ratolestí a udělejte spolu rozvrh dne, kde bude přesně vymezený čas na tyto aktivity, vysvětlete důvody a uhrajte to tak, aby "byla i ovce celá, i vlk sytý." Pomáhá dětem hudba při učení? To je dost individuální, protože některým určitě ano, jiné se více soustředí při tichu. To je nejlepší asi vyzkoušet tak, že se dáme naučit dítěti dva podobné krátké texty, jeden při oblíbené hudbě a druhý bez ní. Samozřejmě výběr necháme určitě na dítě, i když si mnozí o sobě myslíme že určitě kráčíme s dobou.

Manažerský diář pro dítě?
Až tak daleko to zajít nemusí, ale rozhodně by měli školáci používat nějaký notýsek, mohou použít zvýrazňovače na rozlišení druhu nebo pokročilost povinností. Menším dětem udělá radost nějaký oblíbený motiv na obalu, takže pokud si nejste zcela jisté, která postavička je zcela in, nakupujte zásadně s dítětem. Pokud se doma řídíte heslem "bordel v bytě - šťastné díte", je to fajn, ale příliš mnoho porozházených věcí rozptyluje pozornost dítěte. Zcela ideální by bylo oddělit v pokoji pracovní část od relaxační posuvnou stěnou, žaluziemi případně paravánem.

A nakonec sladké sny ...
Aby byly opravdu sladké, je třeba dohlédnout, aby šlo dítě spát co nejdříve. Dítě se nejednou ocitá v začarovaném kruhu, protože když v noci málo spí, je přes den unavené a proto mu učení jde pomalu, dlouho trvá a zase pak jde pozdě spát. Ale třeba říci, že děti mají těch povinností někdy tak hodně, že se to těžko dá stíhat. Vždyť mnoho z nás trošku dříve narozených má pocit, že jsme nebyli ve škole tak velmi zatěžování a přitom školní osnovy se zase až tak radikálně nezměnily.

A co my? Pomozme si sami:
Zívání a naléhavý pocit únavy na nás dolehne hlavně po obědě. Zvláště, když byl pořádně kalorický a zakončený slaďoučkým zákuskem. Ve snaze překonat krizi to vše završíme kávou. S kofeinem bychom však měli zacházet opatrně, protože při vyšších dávkách kofeinu nastává opačný efekt - místo povzbuzení, útlum. Je pořeba sledovat i obsah kofeinu, největší obsah je v zrnkové kávě zalévané, pak následuje presso, překapávaná a instantní.

Viděli jste už někdy jogína?
Ten přímý a zároveň uvolněný pohled, držení těla a vyzařování, které napovídají o stoprocentní koncentraci. Ti určitě neznají, co je to roztěkanost. I když většina z nás má k jogínu daleko, můžeme se alespoň inspirovat touto filozofií zušlechťování těla a ducha - hathajógy.Existují v ní určité cviky například cvik nazvaný svíčka, obdobný, ale mnohem náročnější cvik je stoj na hlavě. Při těchto takzvaných opačných polohách dochází k prokrvení mozku a tím ke zlepšení jeho funkcí. Nesmíme zapomenout na dýchání, které je neodmyslitelnou součástí cviků, nejíst a nepít alespoň dvě hodiny před cvičením a během menstruace obrácené polohy vynechat.

Když se ocitneme někde, kde se potřebujeme velmi soustředit a nemáme k dispozici žádné soukromí,
například na školení, je dobré odběhnout během přestávky na toaletu, udělat hluboký předklon, úplně se uvolníme jako kdyby nám měli "odpadnout ruky" a snažit se zhluboka dýchat. Samozřejmě při velmi častém odbíhání se nevyhnete podezíravým pohledem kolegů, ale to množství informací co potom vstřebáte. Pokud jste hudební fajnšmekři, využijte to! I ti z vás, kteří máte při duševní práci raději ticho, využijte hudbu při práci v domácnosti! Uvidíte, jak se vám myšlenky utřídit a práce vám půjde jako po másle. Zvolte raději rychlejší tempo hudby, protože když potřebujete rychle vyžehlit, pomalé love songy vás příliš nenabudí.

Nepodceňujte plánování - zapisování
Důsledně si pište do diáře všechny povinnosti, hodně času člověk stráví přemýšlením, co je třeba udělat a takto můžeme jen občas mrknout do diáře a máme během dne stále čistou hlavu a je jedno jestli se náš diář nachází na pracovním stole v kanceláři nebo v kuchyni obklopen kojeneckými lahvemi a někdy i umaštěný od dětských prstíků. Dopřejte si kvalitní spánek - kolik, to je u každého individuální, každý by měl znát alespoň trochu své tělo. Spánek před půlnocí je určitě zdravější, i když maminky malých ratolestí by dali asi cokoliv za pár hodin nerušeného spánku a to leckdy.

Rady společné:
aromaterapie - některé aromaterapeutické oleje podporují koncentraci - například olej z citrónu a citrónové trávy, je třeba si dát pozor při nakupování a kupovat od seriózního zdroje, například z bioobchodů. Je pořeba se poradit s prodávajícím, které jsou vhodné pouze pro inhalaci a které i na masáže.
barvy - nejlepší barvou na podporu soustředěnosti je modrá barva, nám dobře známé modré pozadí na ploše monitoru není náhoda, je dobré ji použít i jako doplňkovou barvu na zdi v pokoji kde se učíme, pracujeme.
škodlivé působení elektrosmogu způsobuje také nesoustředěnost a bolesti hlavy. Odborníci radí na noc vypínat spotřebiče i ze zásuvek. Nebo pokud to vaše elektroinstalace umožňuje, tak i vypnout zásuvkový obvod. Protože v noci potřebujeme většinou pouze na malý čas posvítit, obvod na svítidla nechte zapnutý. Rodiče teenagerů, kteří mají počítač ve vlastním pokoji si zároveň mohou být jisti, že jejich ratolest ještě o druhé v noci "nevisí" na internetovém fóru.
strava - možná vám to bude znít už otřepaně, ale správné stravování je opravdu důležité. A třeba se vyhnout hlavně nadměrné spotřebě cukru, protože jednak způsobuje únavu, útlum a chová se podobně jako návyková látka.

Pokud to nezabere ...
pomoc odborníka - asi už je za námi doba, kdy jsme pomoc psychoterapeuta pokládali za nějakou ostudu, v každém větším městě je psycholog a pro děti pedagogicko-psychologické centra, kde nám mohou pomoci různými technikami na zlepšení soustředěnosti, zajímavá je metoda biofeedback. Jen je třeba překonat předsudky. Můžeme se utvrdit v tom, že máme například změnit zaměstnání nebo dítě školu, nebo získáme takový pohled na věc, že ​​zůstaneme příjemně překvapeni. A už dost teorie a jdeme se soustředit na práci!
 

Autor: Lenka Kostková