Umělá sladidla, to nejsou sladkosti bez kalorií

Umělá sladidla byla vytvořena, aby lidé, kteří mají chuť na sladké obalamutili své chuťové buňky a zároveň do těla dostali co nejméně kalorií. Ale je takový způsob slazení bezpečný a opravdu se po něm nepřibírá na váze?

Umělá sladidla, to nejsou sladkosti bez kalorií

Umělá sladidla bez kalorií?
Také si myslíte, že když si dáte nápoj s nulovým obsahem cukru nepřiberete ani gram? Umělá sladidla vypadají, jako nízko nebo nekalorické náhražky cukru, které vám umožní nepřibírat, ale nová studie ukázala opak. Více než čtyři sta tisíc lidí se zúčastnilo studie, která přinesla překvapení. Lidé, kteří pravidelně konzumovali umělá sladidla například pitím jednoho, nebo více takto slazených nápojů měli častěji cukrovku, problémy se srdcem a byli obéznější.

Zklamání z umělých sladidel
Existuje předpoklad, že když přijímáme nula kalorií, nepoškodíme si zdraví, ale nový výzkum přinutil zamyslet se nad tím, že jde o více, než jen kalorie. Nová studie se přidává k stále rostoucímu výzkumu, který naznačuje, že náhražky cukru nejsou žádnou magickou koulí. Bohužel, kvalita důkazů, které by podporovaly používání sladidel, není opravdu silná.

Kdo je na vině
Nikdo netvrdí, že umělá sladidla samotná zhoršují riziko cukrovky, či obezity. Možná je to prostě typem lidí, kteří je konzumují. Většinou jsou to takoví, kteří se také nesprávně stravují, nebo se snaží nahrazovat cukr umělým jednoduše proto, že vědí, že k obezitě, či nemoci srdce mají predispozici. Na toto je nutný dlouhodobý výzkum. Ve zprávě, kterou zveřejnila Canadian Medical Association Journal vědci analyzovali 37 studií, které zkoumaly, zda užívání umělých sladidel pomohlo snížit hmotnost lidí a rizika chorob s tím spojených. Údaje sbírali deset let na populaci čtyři sta tisíc lidí.

Tak čím nahradit bílý cukr?
Důležité je, sledovat celkový obsah cukru, obsah fruktózy a glykemický index. Tyto hodnoty by měly být u vybraného sladidla co nejníže. Vhodný je kokosový cukr, který obsahuje i prospěšnou vlákninu inulin, nepasterizovaný med, který má o polovinu nižší glykemický index než ten pasterizovaný, a také výživoví poradci upřednostňují javorový sirup před agávovým.

Autor: Martina Dvořáková