Vaření, které ochrání vitaminy v potravinách

Zdravá strava obsahuje mimo jiné také vitaminy. Ale to neznamená, že když si potraviny s vysokým obsahem vitaminů koupíme, musíme je i zkonzumovat! Během přípravy nám zbytečně spousta vitaminů mizí a my jíme jen bezcennou hmotu. Jak tomu zabránit? Chce to dodržovat určité zásady, které mají hlavní podíl na tom, jak cennou potravinu budeme konzumovat.

Vaření, které ochrání vitaminy v potravinách

1. Snažte se přidávat do svých pokrmů co nejvíce syrové stravy
Samozřejmě, že to nemůžete dělat s masem, ale snažte se vždy k němu přidat čerstvé syrové přílohy, především saláty. Do nich je nejlepší použít například nastrouhanou syrovou mrkev, žlutou nebo zelenou cuketu, jablko, okurky či plátky červené cibule.

2. Vyzkoušejte blanšírování
Jde o metodu, při které se zelenina nebo ovoce nejdříve krátce povaří a poté ponoří do ledové vody. Takto udržíte barvy, živiny a chuť těchto potravin nejlépe. Jde především o takové potraviny jako jsou nové brambory, papriky či rajčata, které je nejlépe vařit ve slupce, ale i rychle vadnoucí zelenina jako je špenát či rukola.

3. Vařte s vodou, napařujte
Jde vlastně o nejjednodušší metodu vaření, kdy živiny a vlákniny z potravin přehnanými varem zůstávají ve vodě. Nejlepší je to uplatnit u kořenové zeleniny, bramborách a řepě. Na napařování je nejlepší měkká zelenina jako brokolice, květák, chřest, ale i mrkev či bílá ryba.

4. S olejem opatrně
Při vaření používejte zdravý olivový olej, který obsahuje mono-nenasycené oleje a je vhodné vařit potraviny na něm při nižší teplotě nebo orientálnější sezamový či arašídový olej pro lahodnější chuť. Vyhýbejte se smažení potravin ve velkém množství oleje.

5. Vařte v troubě a grilujte
Především je to vhodné, šetrné a zdravé pro maso, ryby a středomořskou zeleninu jako lilek, cukety, papriky, rajčata. Grilováním se snižuje obsah nasycených tuků v mase a zachovává se tak výraznější chuť jídla.

Autor: Lenka Kostková