Višně léčí záněty a prodlužují život

Višně nejsou tak oblíbené ovoce jako třešně. Přesto, pokud bychom zkoumali prospěšné vlastnosti těchto druhů ovoce, višně jasně vítězí. I když o prospěšných účincích třešní také nemůže být ani pochyb. Ale my si v našem článku probereme benefity, kterými disponují právě višně.

Višně léčí záněty a prodlužují život

Protizánětlivý účinek účinek višní
Višně jsou plné antokyaninů a jiných složek, které přirozeně tlumí zánětlivé procesy. Tyto složky mají srovnatelný protizánětlivý účinek jako Ibuprofen, ale bez vedlejších nežádoucích účinků. Běžnou "léčbou" bolesti svalů a zánětu je požití nesteroidních protizánětlivých léků. Pouze v USA se ročně prodá 111 milionů těchto léků. Patří mezi nejčastěji předepisované léky. Jelikož jejich vedlejší účinky jsou velmi časté a závažné (krvácení z trávicího traktu, infarkt, selhání ledvin atd.), zvýšila se pozornost věnovaná přirozeným zdrojům, které mají podobný účinek jako tyto léky. Složky obsažené ve višních nás umí výborně chránit před nemocemi, které mají úzkou souvislost se zánětem. Zahrnuje to: rakovinu, kardiovaskulární onemocnění, metabolický syndrom, Alzheimerovu chorobu. Dokonce bylo zjištěno, že višně umí zapínat a vypínat geny! V jedné studii snížily předčasnou úmrtnost až o 65%. Je velmi smutné, že FDA tyto benefity nechce publikovat. Farmaceutický průmysl je obrovský byznys.

Bomba živin
Višně jsou zajímavé zejména pro anthokyaniny (jsou odpovědné za tmavou barvu v ovoci a zelenině). Nicméně višně jsou výjimečné i tím, že obsahují vysoké hladiny antokyaninů, které se nenacházejí v jiných plodinách bohatých na anthokyaniny, jako jsou borůvky a brusinky. Co se týče celkového množství fenolických látek, tak vítězí i nad svými sourozenci, třešněmi. Višně jsou velmi bohaté i na antioxidanty a nacházejí se v tabulce na 14. místě na světě v množství antioxidantů! Benefity višní byly zkoumány několika vědci po celém světě. Mezi jejich objevené vlastnosti například patří i to, že zapínají obranu proti rakovině a regulaci glukózy.

Regenerace a bolest u běžců
Višně byly zkoumány u běžců, kde se zjistilo, že zejména vytrvalostní běžci, kteří vypili denně dva nápoje (obsažených bylo 80 mg antokyanů: 90-100 ks višní), měli výrazně menší bolest ve svalech. Tento výzkum pokračoval u maratonce, když se sledovala rychlost regenerace. Zjistilo se, že po doběhnutí maratónu měli běžci, kteří pili višňový džus, mnohem nižší zánětlivé biomarkery (Interleukin-6 a C-reaktivní protein) než skupina s placebem. Rovněž měli mnohem rychlejší regeneraci.

Léčba dny
Další skvělou vlastností višní je snižování kyseliny močové. Běžné léky na snížení kyseliny močové způsobují i ​​nevolnost, vyrážky, zvracení a nemohou se užívat současně s velkým počtem jiných léků. Studie v Bostonu prokázala, že pití višňového džusu snížilo dnové záchvaty o 45%! Pití višňového džusu u lidí s dnou se praktikovalo na vesnicích pravidelně. Dnes to podporují i ​​různé studie. Babičky vždy věděliy jak si pomoci při různých onemocněních.

Cholesterol a triglyceridy
Odborná studie zjistila, že višně snižují cholesterol o 26% a triglyceridy o 17%. Nicméně to, že v tomto souboji vyhrávají višně, vůbec neznamená, že třešně nemají značné benefity pro naše zdraví. I třešně snižují zánět, stejně jako kyselinu močovou jen v menší míře.