Vitamin B pro sportovce, kteří potřebují dostatek energie

Energie při cvičení nesmí chybět! Je to přímo úměrné podaným výkonům a tím pádem i tomu, jak rychle vám mizí tukové polštářky, které se mění ve svalovou hmotu. To vše lze dosáhnout, když před tréninkem konzumujete vitamin B v přirozené stravě nebo jako její doplněk.

Vitamin B pro sportovce, kteří potřebují dostatek energie

Dopřejete si před cvičením rychlé sacharidy například v podobě glukózy,
abyste podpořili výkon a rychlejší získali vysněnou svalovou hmotu? Nebo se snažíte zbavit zavěšeného břicha či hýždí tvrdým tréninkem, jenže nemáte dostatek energie a řešíte to přísunem stimulačních látek, jako například kofeinu? Riskujete, protože ne vždy je snadné správně určit potřebné množství rychlých sacharidů a kofeinu a správně je načasovat. Pokud to přeženete s kofeinem, mohou vzniknout problémy s nespavostí nebo zvýšená nervozita. V případě, že frčíte na hroznovém cukru jako pohotovém zdroji energie a nespálíte ho, ukládá se ve svalech a játrech ve formě glykogenu a nespotřebovaný glykogen se mění na tuk. Co s tím? Jděte na to přirozeně a dopřejte tělu to, co mu dodá energii bez vedlejších účinků.

Když chybí v těle béčko, je to problém
Vitaminy ze skupiny B hrají klíčovou roli při výrobě energie. Pokud patříte mezi ty, kteří stále hledají něco, co je nakopne k podání skvělého výkonu a zároveň uklidní nervovou soustavu, dejte šanci béčku. Pomůže vám v práci, doma a i při tréninku. Vitaminy ze skupiny B jsou nejdůležitějšími vitaminy pro zvyšování sportovního výkonu. Je to dáno tím, že skupina vitaminů B přímo ovlivňuje tvorbu energie, tedy celkového zpracování a využití základních energetických a stavebních látek tuků, sacharidů a bílkovin. Jednoduše řečeno, pokud chce mít náš organismus energii na své fungování, pohyb, dýchání či přemýšlení, potřebuje v dostatečné míře disponovat těmito vitamíny. A co se děje, pokud jich je v těle nedostatek? Projevuje se to například únavou, bolestmi svalů, svalovými křečemi, celkovou slabostí, negativními změnami na kostech a kloubech, anémií, kožními problémy, nervozitou a poruchami koncentrace. Nedostateku B vitaminů si sportovci většinou všimnou tak, že zjistí sníženou výkonnost, dochází také k zánětům a olupování kůže. V těchto případech už jde o zdraví a je třeba hledat vhodné řešení. Nejlepší možností je dodat tělu chybějící živiny.

Vitaminy skupiny B k lepšímu výkonu
Nejvhodnější cestou, jak zajistit tělu dostatek béčka, je přijímat ho pravidelně formou potravin. Například vitamin B1 se nachází v rybách, obilninách, luštěninách, vnitřnostech a droždí. Má přímý vliv na tvorbu energie ze sacharidů. I přes vyváženou stravu může v organismu chybět, protože jeho množství se v potravinách snižuje tepelnou úpravou. Jak je to s vitaminem B2?  Riboflavin má přímý vliv na zvyšování nebo snižování výkonnosti tím, že přímo ovlivňuje metabolismus bílkovin, tuků a cukrů. Vitamin B2 je zastoupen v obilovinách, mléčných výrobcích, ořechách, mořských rybách či mase, jenže je citlivý na světlo. Tedy pokud neskladujete pečivo, mléko či ořechy v tmavém prostředí, jeho množství se z těchto potravin ztrácí a vy můžete trpět jeho nedostatkem. Jinak tomu není ani s vitaminem B6. Ten se přímo podílí na budování a obnově svalové hmoty. Přestože je zastoupen v široké škále potravin, deficit tohoto vitaminu není u běžných lidí a ani sportovců ničím výjimečným. Nelze zapomenout na vitamin B12, který je nezbytný pro vznik červených krvinek. Pokud je ho v těle málo, přichází anémie s příznaky jako únava či malátnost. Tento vitamin je zastoupen hlavně v živočišných produktech, čili problém může nastat například u vegetariánů a veganů. Podobné to je i s ostatními B vitaminy.

Existuje nějaké spolehlivé řešení?
Jelikož žijeme rychlým životním tempem, nelze na všechno myslet a je vhodné zvážit užívání výživových doplňků. I zde si však třeba umět vybrat. Vhodnou volbou jsou například vitaminy skupiny B ve spreji, které se vyznačují výborným vstřebáváním. Podle některých studií se do lidského organismu orálním podáním formou aerosolu dostane většina obsažených látek. To znamená, že riziko deficitu B vitaminů, spojené s nedostatkem energie, se výrazně snižuje.

Autor: Martina Dvořáková