Vitamin C chrání nejen před chřipkou a nachlazení

Vitamin C pomáhá posilovat imunitní systém našeho těla. Přestože tato funkce je všeobecně známá, často ozývají hlasy odborníků, že tomuto vitaminu se přisuzuje až příliš. Pokud by tomu tak doslova nebylo, stále ještě zbývají další účinky tohoto krále mezi vitaminy.

Vitamin C chrání nejen před chřipkou a nachlazení

Ne všichni odborníci se shodují na tom, že vitamin C má schopnost chránit před chřipkou či nachlazením
V této oblasti bylo provedeno množství vědeckých studií, ale stále jde o poměrně kontroverzní téma. Přesto nelze céčku upřít schopnost posilovat imunitní systém, vždyť ne nadarmo je označován za nejvýznamnější antioxidant.

Za všechny výzkumy uvádíme alespoň jeden
V rámci něj odborníci sledovali dvě skupiny mladých lidí. Kontrolní skupinu tvořili mladí ve věku 18-32 let, další se skládala z 252 členů. Vědci podávali testované skupině vitamin C jako prevenci před respiračními onemocněními i po projevení se příznaků. Jaký byl závěr? Vznik chřipky a nachlazení se u testované skupiny snížil až o 85 procent .

Odkud čerpat vitamín C?
Nejideálnější formou prevence je dennodenní konzumace dostatečného množství ovoce a zeleniny. V případě akutního nedostatku je vhodné sáhnout po výživových doplňcích, ale přirozené zdroje céčka jsou k nezaplacení. Víte, ve kterých potravinách je vitamin C nejvíce zastoupen? V hojném množství se nachází v paprice, tmavé listové zelenině, kiwi, brokolici, jahodách, citrusových plodech, rajčatech, zeleném hrášku, papáji, šípkách atd.

Denní potřeba vitamínu C
Kolik vitaminu C denně potřebujeme? V první řadě je třeba si uvědomit, že céčko je vitamin rozpustný ve vodě, který si nedokáže naše tělo uložit do zásoby. Z tohoto důvodu ho třeba přijímat dennodenně. Doporučená denní dávka pro ženy je 75 mg a pro muže 90 mg. Už jeden větší pomeranč, jedno kiwi nebo 100 gramů brokolice dokáže pokrýt denní nároky lidského organismu na tento vitamin.

Jak zjistit, že v organismu chybí?
Vitamin C je jednou z nejhlavnějších živin, která v těle člověka provádí množství úkolů. Jeho nedostatek se projevuje únavou, zpomaleným metabolismem, krvácejícími dásněmi a pomalu hojícími se ranami, suchou pokožkou atd.

Některé další funkce céčka

  1. Podílí se na tvorbě kolagenu a elastinu, které ovlivňují stav pokožky.
  2. Urychluje hojení ran.
  3. Chrání organismus před škodlivými účinky stresu.
  4. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  5. Zlepšuje průtok krve.
  6. Snižuje riziko vzniku infarktu a mrtvice.
  7. Reguluje hladinu cukru v krvi.
  8. Eliminuje vznik šedého zákalu.
  9. Zmírňuje příznaky astmatu a artritidy.

Pro posílení imunity je céčko vhodné doplnit i zinkem
I v tomto případě je nejlepší sáhnout po přirozených zdrojích. Zinek se nachází v pšeničných klíčcích, slunečnicových a dýňových semínkách, máku, houbách, droždí, hovězím mase, játrech a rybách.

Autor: Martina Dvořáková