Vitamin D ochrání sportovcům svaly a kosti

Sportovci, bojíte se zranění, které vás může na dlouhý čas odstavit od vašeho milovaného koníčku? Kromě správného rozcvičení, kvalitního tréninku, vyvážené stravy a správné relaxace, potřebujete dostatečný příjem vitaminu D. A ten vám zajistí sluníčko jen v létě. V zimě je třeba podpořit jeho zastoupení v těle vhodnou stravou, nebo výživovými doplňky. Vždy je ale lepší přirozená forma.

Vitamin D ochrání sportovcům svaly a kosti

Sportovci, myslete na své kosti a svaly!
Jsme si vědomi toho, že pro pohybový aparát je důležitý vápník, a proto konzumujeme potraviny, v nichž je bohatě zastoupen. Jenže mnozí zapomínají na to, že pokud v těle chybí vitamin D, samotné zásobování těla vápníkem nepostačuje. Proč je tomu tak? Důležitou roli při zavádění vápníku do kostí hraje vitamin D. Jelikož sportovci výrazně opotřebovávají pohybový aparát, tedy kosti a svaly, pro následující zdravý vývin a schopnost regenerace je důležité, aby byl podpořen pestrou stravou, která je bohatá na vitaminy a minerály. Vitamin D je tedy klíčovým vitaminem, který ovlivňuje vstřebávání kalcia. Pokud v těle chybí déčko, zpravidla vzniká i deficit vápníku. To vede k problémům se zuby a kostmi. Vzniká osteoporóza, která souvisí se zvýšeným rizikem zlomenin. Vápník se spolu s vitaminem D podílí i na správné činnosti svalů a imunitního systému.

Na světě je nová epidemie
Není žádným tajemstvím, že i obyvatelé vyspělých zemí se pasují s novou epidemií, kterou jsou důsledky nedostatku vitaminu D. Déčko je nazýváno také slunečním vitaminem, tedy lidský organismus si umí tento vitamin vyprodukovat sám za pomoci slunečních paprsků. Hlavní problém je v tom, že na slunci trávíme málo času. Jsme zavření v budovách, halách, domovech a kancelářích. Jenže nedostatek tohoto vitaminu způsobuje i další skutečnost. V létě chodíme zahaleni a používáme krémy s ochranným faktorem. Ty zabraňují průniku paprsků přes lidskou pokožku. Proto se může stát, že deficitem D vitaminu trpí i ti, kteří tráví přiměřený čas venku. Co s tím? Příroda to však zařídila moudře a vitamin D, konkrétně vitamín D3, se nachází také v některých potravinách. Je zastoupen například v tučných rybách, vejcích, mléce a mléčných výrobcích, houbách či tofu. Bohužel, ani to nic nemění na tom, že trpíme jeho nedostatkem. Stačí si odpovědět na otázku, jak často jsou v našich jídelních lístcích zastoupeny tučné ryby? Většina z nás zřejmě zapomíná na doporučení odborníků, že ryby by měly být na našem talíři 2-3krát týdně.

Nenechte nic náhodě
Nedostatkem vitaminu D jsou ohroženy zejména malé děti, lidé s tmavší pokožkou, dospívající, ženy, vegani, starší lidé a cukrovkáři. Pozor na příjem déčka by si měli dát i sportující lidé a to hlavně ti, kteří preferují celoročně indoorové sporty. Ne vždy a u každého je možné kontrolovat přísun vitaminu D. Pokud máte obavy, že netrávíte přiměřený čas venku na slunečním světle a nejíte dostatek potravin bohatých na vitamin D, zkuste déčko dostat do těla ve formě spreje. Výhodou je, že vitamíny ve spreji se skvěle vstřebávají, nezatěžují žaludek a jednoduše se užívají.


Mohlo by vás také zajímat