Bílkoviny

Z aminokyselin se tvoří bílkoviny, které se skládají z 55% uhlíku, 21% kyslíku, 7% vodíku a 17% dusíku, dále ze síry, fosforu a jiných látek. Od tuků a sacharidů se liší tím, že obsahují dusík; od peptidů zas tím, že mají větší počet aminokyselin, a tím i relativně vyšší molekulovou hmotnost.

Lidské tělo si nedokáže vyrobit bílkoviny, proto je musí přijímat v potravě. Proto jsou bílkoviny pro člověka esenciální. V trávicím traktu se bílkoviny přijaté v potravě štěpí v žaludku na peptidy av tenkém střevě na aminokyseliny. Je neobyčejně důležité, aby tento rozklad bílkovin v trávicím traktu proběhl normálně, úplně. V opačném případě jsou nestrávené bílkoviny rozkládány mikroorganismy, což způsobuje různé zdravotní poruchy.

 

 

 

Bílkoviny jako takové a esenciální aminokyseliny, které si lidský organismus neumí vyrobit, jsou nutné pro zdravý život člověka. Jejich nedostatek brzdí rozvoj, zpomaluje a zastavuje růst, narušuje centrální nervový systém, funkce žláz s vnitřní sekrecí, imunitní systém, funkce jater srdečně-cévní systém, reprodukční systém, zvyšuje nemocnost, zkracuje život a jiné.
Bílkoviny z potravy se postupně rozkládají až na aminokyseliny az střeva se vstřebávají do krve, která je odvádí do jater. V játrech se zpracovává asi 80% všech aminokyselin. Zbytek prochází játra do různých orgánů a jejich tkání, kde se z aminokyselin tvoří tkáňové bílkoviny a některé další sloučeniny. Pokud jsou játra poškozena, tvorba bílkovin je omezená a zarušení. Narušena je i při nedodávat nebo omezeném příjmu bílkovin v trávicím traktu.
Nebezpečné je i dlouhodobé podávání Neplnohodnotná bílkovin, v nichž jsou nerovnoměrně zastoupeny některé esenciální aminokyselmy nebo tyto kyseliny zcela chybí, Nepřítomnost což jen jedné aminokyseliny znemožňuje syntézu bílkoviny. Relativně nízký obsah některé eseciálnej, resp. semiesenciálnej aminokyseliny způsobuje zdravotní proruchy a vážné narušení životních funkciíí organismu. Intenzitu metabolického obratu určuje esenciální aminokyselina, která je v relativně nejvyšším nedostatku. 

Autor: Lenka Kostková