Vlasy s lupy? Zdravotní i kosmetický problém!

Stres, teplotní výkyvy, ale i pokrývky hlavy nebo naopak déšť a mráz na nechráněných vlasech - to vše může způsobit tvorbu lupů. Příčin může být mnoho a důležité je, že lupy nejsou jen kosmetický problém a proto se musí léčit.

Vlasy s lupy? Zdravotní i kosmetický problém!

Proč máme lupy?
Můžeme říci, že lupy jsou v podstatě povrchovou kožní mykózou, která je způsobena přemnožením mikroskopické houby Pityrosporum ovale (tato houba je za normálních okolností běžnou součástí mikroflóry kůže) a toto onemocnění se odborně nazývá pityriáza. Z vlasů vypadávají drobné šupinky nebo lupy, a pokud se přidruží i zánět, jejich přítomnost je obyčejně doprovázena zarudnutím a svěděním. Lupy se mohou vyskytovat ve vlasech suchých i mastných. Pokud se svědění projevuje pouze ve vlasech, dá se tento stav zvládnout bez asistence lékaře. Kromě již zmíněné pityriázy lupy vznikají i při dosti rozšířeném kožním onemocnění, které se nazývá seborická dermatitida, jejíž typickými projevy jsou zarudlá ložiska, která se loupou a svědí. Jejich nejčastější výskyt je na vlasové části hlavy, ale i nad či v obočí a v oblasti uší. Důvodů vzniku tohoto onemocnění je hned několik: zvýšená činnost mazových žláz, změny v imunitním systému, nedostatek vitamínů, nadměrný stres. Pokud jde o mírnou formu onemocnění, není nutná asistence lékaře - postačí i samoléčba. Pokud se však ani po několika týdnech stav nezlepší, případně zhorší, je namístě vyhledat kožního lékaře, který stanoví další léčbu

Samoléčba 
1. Vlasy si myjte častěji, postupujte velmi jemně a šetrně.
2. Důležitý je výběr toho správného šamponu. Nevhodný šampon může nadměrně vysušit pokožku a ta se pak začne "bránit" a vytvářet ještě více mazu, nebo naopak zničí ochrannou tukovou vrstvu kůže, která zůstává nechráněná, a tak k ní mají zcela volný přístup bakterie, což opět vede k tvorbě lupů. Zvolte si proto vždy šampon, který vám pomůže zbavit se lupů, ale také zachová ve vlasové pokožce rovnováhu.
3. Nemyjte si vlasy příliš horkou vodou, šampon si z vlasů vždy důkladně vypláchněte, aby jeho zbytky nedráždily pokožku hlavy.
4. Vyhněte se dráždivé masáži vlasové pokožky, či silnému tření ručníkem při sušení vlasů (neprospívá to ani samotným vlasům).
5. Používejte kartáč na vlasy s jemnými, měkkými, nejlépe přírodními štětinami.

Tip z babiččiny lékárny:
1. Na lupy ve vlasech je dobrá šťáva z cibule s malým množstvím alpy. Natírejte jedenkrát do týdne.
2. Nastrouhejte si kořen lopuchu a připravte z něj odvar na vlasy. Aplikujte jednou týdně.


Mohlo by vás také zajímat