Vrásky, to není otázka věku, ale životosprávy

Vrásky se sice staly symbolem stárnutí, ale jsou to i znaky moudrosti. Jenže, když se začnou objevovat na naší tváři, snažíme se jich zbavit, zjemnit a vyhladit. Jsou vrásky opravdu podmíněné věkem nebo je za jejich tvorbou i něco jiného?

Vrásky, to není otázka věku, ale životosprávy

Západní versus čínská medicína
Západní medicína uznává názor, že vrásky jsou způsobeny ztrátou vody a podkožního tuku v pokožce. což zapříčiňuje ztrátu elasticity obličejových vláken. Jiný názor na ně má čínská medicína. Ta tvrdí, že za ně mohou vnitřní orgány a jejich stav. Speciálně za nimi prý je třeba hledat krvetvorbu a ledviny. Vrásky jsou úzce spjaty s nedostatečným množstvím energie a krve, což má za následek podvýživu obličejové pokožky.

Co způsobuje tvorbu vrásek?
Za vrásčitou tváří hledejme především nedostatečnou krvetvorbu a oslabenou energii ledvin. Za správnou tvorbu krve je odpovědná slezina, která vytváří krev z potravy a nápojů, které našemu tělu dodáváme. Je proto důležité, aby měla slezina dostatek energie a síly na tvorbu krve. Pak může prokrvit naši pleť a zabránit tak tvorbě vrásek. S energií v ledvinách se rodíme a pěstujeme ji správným životním stylem. Avšak díky způsobu, jakým žijeme a jídlu, které jíme, hledáme za vráskami věk, místo výživy. A to je chyba!

Vrásky, krev a slezina
Za oslabenou krvetvorbou může být řada faktorů jako například nadměrné krvácení, dlouhodobé onemocnění a jejich léčba je podporována chemickými léky a celkově oslabená slezina, na které se podepisuje špatná životospráva, stres a sedavý způsob života. Slabá krvetvorba se projevuje zejména bledostí obličeje a rtů, suchou pokožkou, jemnými a suchými vlasy, nočním pocením, chudokrevností, špatným usínáním, neklidnými sny, emoční labilnosti, rychlou únavou, snadnou tvorbou modřin, svalovou bolestí, sexuální nechutí, leností, bušením srdce a podobně. Je třeba si uvědomit, že krev vyživuje všechny orgány našeho těla a při jejím oslabení se to projeví nejen na jejich funkci, ale i na našem vzhledu. Vždyť všichni víme, že vnitřní orgány jsou propojeny s těmi vnějšími. Krev, kterou slezina vytváří kromě vnitřních orgánů, zásobuje i svaly, šlachy, vaziva a kůži.

Krevní rozbor
Dobrým příkladem na oslabenou krvetvorbu jsou například ranní bolesti zad. Ne páteře (obratle a kosti), ale zádových svalů, tkání a šlach. Ráno nás mohou záda bolet tak, že máme problém se postavit z postele, ale když se trochu rozhýbeme, bolest zázračně zmizí a není po nich ani stopy. V noci totiž v těle nebylo dostatečné množství krve, aby dobře zásobilo svaly a šlachy, které jsou následkem toho ráno ztuhlé. Podobně je to i s vráskami. Pokud je pokožka obličeje a celého těla špatně vyživována krví a tekutinami, rychle ztrácí svoji pružnost a vrásky jsou na světě. Nespěte na jednom boku: Budete mít vrásky!

Jak podpořit krvetvorbu?
Je třeba se zaměřit na posílení funkce sleziny. Jelikož její správná funkce je podmíněna správnou stravou, třeba jí ji dodávat. Na krvetvorbu velmi nepříznivě působí sladkosti, mléko, mléčné výrobky a těžká, mastná jídla. Zlepšení krvetvorby vyžaduje speciální a dlouhodobou výživu, která podporuje vytváření nové krve. Obnova její tvorby pomocí stravy a bylinek je dlouhodobý proces, který vyžaduje disciplínu a trpělivost. Změnu nelze pozorovat ze dne na den, stejně jako se člověku nevytvoří vrásky ze dne na den. Je to dlouhodobý proces, který se však po určitém čase stane viditelným. Změna stravování by v tomto případě neměla být jen dočasná záležitost, ale trvalý postoj. Pokud chcete podpořit krvetvorbu, zařaďte do svého každodenního jídelníčku zelené listové saláty, špenát, mangold, brokolici, zkrátka vše zelené, co obsahuje vysoké množství chlorofylu, který napomáhá vstřebávání železa . Co se týče obilovin, ideálním zdrojem je ječmen a pohanka.

Bezlepková pohanka zvyšuje pevnost cév
Sladkosti nahraďte ovocem, nejlépe bobulovinami a ořechy či semínky. Z ostatní zeleniny se spolehněte zejména na červenou řepu, pórek, mrkev a dýni. Z bylinek je nejlepšímu volbou šafrán, který aktivuje krevní oběh, odstraňuje krevní sraženiny a upravuje menstruaci. Naopak, zkuste omezit slané, pikantní a kyselá jídla, rafinovaný cukr, mléko a mléčné výrobky. Ty totiž zbytečně zatěžují trávení a podporují zahleňování organismu. Na prokrvení organismu blahodárně působí bylinné čaje (arnika, andělika, oman pravý) a samozřejmě pohyb, který rozpumpuje celý krevní oběh.

Bez pohybu to nejde
Slezina má souvislost se: žaludkem, zemí, žlutou barvou, vlhkem, babím létem, sladkou chutí, svaly a tkáněmi, rty, slinami.

Stárnutí, energie a ledviny
V čínské medicíně jsou ledviny nejdůležitějším orgánem v těle. Uchovávají v sobě energii, takzvanou "esenci života", kterou jsme zdědili po našich rodičích a to, jak s ní hospodaříme je podmíněno naší životosprávou, pohybem a postojem k životu. Mnoho lidí svou životní energií plýtvá, a když ji vyčerpá, umírá.

Bolest ledvin má různé příčiny
Pokud se chceme dožít vysokého věku ve zdraví a dobře se cítit, měli bychom tuto esenci pěstovat a pravidelně doplňovat. V Číně je tradicí 2 roky před početím potomka, posilovat energii ledvin, aby rodiče svému dítěti dodali co nejvíce této vnitřní síly. Ledvinová energie je oslabována zejména stresem, přepracovaností a jiným mentálním, či fyzickým přetížením. Oslabená životní esence se projevuje u každého člověka různě, ale většinou jsou to projevy v podobě předčasného stárnutí a tvorby vrásek, kruhy pod očima, celkovou únavou, neplodností a potratovostí, závratěmi a podobně.

Jak podpořit energii ledvin?
Tradiční čínská medicína klade velký důraz na pohybové cvičení typické pro východ, meditaci a jógu. V jídle by měly převládat přirozeně slané potraviny jako jsou mořské ryby, luštěniny a mořské řasy. Z obilovin je třeba do jídelníčku zařadit jáhly a rýži. V luštěninách jsou favorité zejména sója, mungo a fazole. Ze zeleniny podporuje správnou funkci ledvin hlavně petržel, celer, okurky, pažitka, petrželka, z ovoce bychom měli sáhnout po melounu, moruši, hroznovém vínu a jedlých kaštanech. Do pitného režimu bychom měli zařadit bylinné čaje z přesličky, černého bezu a kopřivy. Kvalitním zdrojem výživných látek je i želatina, která se ve velkém podílí na kvalitě pokožky a vlasů.

Pitný režim jako součást zdravého životního stylu
Snažte se ze svého jídelníčku vyřadit přesolené polotovary jako jsou uzeniny, konzervy, salámy a sycené minerální vody s obsahem sodíku. Vyvažte práci s odpočinkem, pravidelně sportujte a nepodléhejte excesům v jídle a ani v sexuálním životě. Ledviny souvisí s: močovým měchýřem, vodou, černou barvou, chladem, zimou, slanou chutí, kostmi, kostní dření, mozkem, nervovým systémem, zuby, vlasy, sluchem a ušima.

Omezit vrásky pomůže

  • Kloktání oleje je výborným detoxikačním prostředkem. Na tuto proceduru se používá kvalitní sezamový nebo olivový olej, lisovaný za studena. Do úst se vloží 1 polévková lžíce oleje a ten se v nich přemílá cca 30 minut a následně vyplivne. Ústa pak vypláchneme teplou vodou a omyjeme si zuby.
  • Pokožce bez vrásek pomohou i masky. Kromě klasické okurkové se můžeme spolehnout i na bahno z mrtvého moře, čerstvou třešňovou šťávu, kterou vklepeme do pokožky obličeje prsty. Velmi účinná je i maska ​​ze stévie, která čistí pleť od zánětů jako je například akné. 
  • Obličejová gymnastika je také jednou z možností jak se vyhnout vráskám. Pomůže procvičit svaly na obličeji a podpoří pružnost tkání. Praktikovat se dá kdekoliv, dokonce i v práci u počítače.
  • Pitný režim, který by měl být dostatečný a vyvážený. Pozor bychom si měli dávat hlavně na minerální vody s vysokým obsahem sodíku a na kávu. Zkuste se naučit pít bylinkové čaje, které nejen že uhasí žízeň, ale podepíší se pozitivně i na zdraví. Skvělou volbou jsou i ovocné a zeleninové šťávy, či smoothie
     
Autor: Lenka Kostková