Vůně a aromaterapie v našich domovech

S končícím pěkným počasím se ke slovu opět dostávají voňavé a zahřívající koupele, zapalování vonných svíček a aromalamp. Tyto procedury mají za úkol povzbudit naši mysl, prosvětlit  a provonět potemnělé domovy.

Vůně a aromaterapie v našich domovech

Komůrky máme plné voňavých sušených bylinek,
některé z nás si pravidelně připravují i ​​aromatické oleje či octy, které se využívají v kuchyni, více se peče, suší ovoce, venku pálíme listí ... Podzim si přímo spojujeme s vůněmi. Do aromalampy můžeme použít i bylinky, většinou jsou to takové, které mají dřevnaté stonky nebo silnější kůru nasycenou silicemi (rozmarýn, tymián, skořice, hřebíček, pomeranče, citrony, grepy, šípky ...). V lékárnách nebo ve specializovaných prodejnách však dostanete koupit oleje a vůně, které se dají využít několika způsoby. Schválně píšeme o lékárnách a specializovaných prodejnách, protože oleje jen do aromalampy dostanete koupit kdekoliv. Nejsou však vhodné do koupele ani na masáž.

Co to vlastně aromaterapie je?
Jako léčebná metoda je známa již tisíce let. Původně to bylo jen pálení aromatických bylin v chrámech, postupně se však rozšířila mezi léčitele, protože chrámoví lékaři zjistili, že jisté byliny mají dezinfekční, jiné uklidňující či povzbuzující účinek. Některé vyvolávaly halucinace, trans, další dokázali člověka otupit téměř do bezvědomí. Staletími pozorování se tak byliny i vůně z nich získané roztřídili do několika skupin.

Oleje a olejíčky pro krásu a při onemocnění
Nejvhodnějšími oleji k přímému použití (na masáž, do koupele a pod.) Jsou oleje lisované za studena. Jsou příbuzné tukům v našem těle. Díky šetrnému zpracování zůstávají "živé" a jsou proto přirozenějším pomocníkem, než např. gely, emulze nebo oleje vyráběné z ropy. Na rozdíl od běžně rafinovaných olejů, kde jsou při výrobě používány organická rozpouštědla, silné kyseliny a louhy, obsahují oleje lisované za studena celou řadu bioaktivních látek, vitamínů, mastných nenasycených kyselin, lecitinu, minerálů, rostlinných barviv a pod. Rostlinné oleje pronikají hluboce do pokožky, neucpávají póry, pokožka dýchá a léčí se nejen ona, ale i tkáně hluboko pod ní. Oleje vyrobené z ropy jsou označovány jako paraffinus liquidum neboli minerální oleje, jsou sice značně levnější než za studena lisované, ale neobsahují žádné vitaminy, bioaktivní látky, mastné nenasycené kyseliny, jsou to uhlovodíky a se složením tuků v lidském těle nemají absolutně nic společného. Nevstřebávají se pokožkou tak dobře jako rostlinné a rozhodně nejsou nejvhodnější péčí o pokožku miminka či těhotné maminky (ale vlastně obecně kohokoliv). Každý z olejů má své specifické vlastnosti a je svým způsobem originální. Např. dýňový olej je významným zdrojem organicky vázaného zinku a má velmi hojivé účinky. Za zmínku stojí i olej z pšeničných klíčků, který obsahuje nejvíce ze všech vitamín E, avokádový olej je nejjemnější a je nejvhodnější pro suchou pokožku, ale při použití na velkých plochách se stává lepkavým.

Měsíčkový olej
je vhodný na popraskanou kůži a menší poranění, mrkvový tonizuje a omlazuje pokožku, je vhodný zejména pro masáže krku. Pupalkový je vhodný na drsnou kůži a lupy a v kombinaci s brutnákovým extraktem nemá chybu! Mandlový olej je nejrozšířenější, používaný jako nosič pro éterické oleje, má slabou vůni, je bohatý na proteiny, změkčuje kůži, vyživuje ji a jen pomalu se kazí; oleje z meruňkových a broskvových jader mají stejné vlastnosti jako olej z mandlí, jsou však asi o polovinu dražší.

Makadamový a jojobový olej
mají regenerační i uklidňující účinky, zvláčňují pokožku a léčí akné.Výborně se uchovávají. Olej z hroznových jadérek je velmi jemný a průzračný, činí pokožku vláčnou a po skončení masáže nezanechává mastné stopy. Olej z lískových oříšků je nejlehčí a nejhlubší, pokud však máte alergii na ořechy (jakékoliv), prosím - vyhněte se mu! Přesto, že stimuluje cirkulaci a vyživuje kůži. O olivovém oleji už slyšela snad každá z nás. Uklidňuje, je vhodný při revmatismu, zmírňuje svědění - proto se s úspěchem používá u malých dětí i při odstraňování atopického ekzému. Vůně oliv však může překrýt příjemnou vůni éterických olejů. Sezamový olej se dobře uchovává, ale má velmi sytou barvu, používá se k léčbě suchých ekzémů a psoriázy.

Sójový olej
je na dotek jemný a tlakem se nestává lepkavým, tak jak se to může stát u kukuřičného či slunečnicového oleje. Dýňový, avokádový olej a olej z pšeničných klíčků se přidává většinou v 10 - 20% množství do oleje makadamiového, meruňkového, mandlového nebo pupalkového. Hodí se i na masáže citlivé pokožky, dětí a pod. Mají rozličnou hustotu, proto se vstřebávají různým způsobem.Jejich aplikace přispívá k výživě pokožky, pozitivně působí při onemocněních, jako je lupénka, ekzémy různého druhu, akné, přesušení různého druhu, vylepšení citlivé pokožky ... Používají se neředěné a jsou výbornými nosiči vůně (používáme výraz silice, ale i éterické oleje) . Stačí je jen několik málo kapek. Éterické oleje pronikají kůží rychleji než samotné rostlinné oleje. Než se dostanou do krevního oběhu, uplyne 20 až 70 minut. Jejich účinek je však mnohem delší. Podle druhu éterického oleje může mít vůně různé účinky. A myslete na to, že na vůni reagujeme téměř okamžitě, zápach může vyvolat během několika sekund nevolnost. Vnímání vůně je úzce spjato s pamětí a emocionální reakcí. Vzpomeňte si například na vůni skořice, když jí posypu večerní krupicovou kaši svým dětem. Určitě se vám vybaví vzpomínky na své dětství, na příjemné chvilky strávené v kruhu rodiny ... Nebo vůně jehličí, proč nás tak dokáže rozněžní? Obvykle si ji totiž spojujeme s vůní Vánoc, milých a příjemných chvil. Některé vůně se dají použít i pro děti a těhotné maminky. Takovými vůněmi jsou např. citrusové vůně, levandule. Na druhé straně jsou vůně pro děti vysloveně nevhodné: fenykl, kafr, máta, rozmarýn, muškátový květ, pelyněk. Pro těhotné jsou nevhodné tyto vůně: bazalka, cedr, jalovec, majoránka, muškátový květ, muškátový ořech, oregano, rozmarýn, santal, verbena. 

Pro kosmetické účely obecně používáme mandlový, sezamový, jojobový, z pšeničných klíčků.
Celulitidu zlepšíme aromatickou masáží chyprovým, fenyklovým, geraniovým nebo jalovcovým olejem. Deprese potlačuje kafr, heřmánek, jasmín, tymián, bazalka, bergamont, šalvěj s muškátem. Pro suchou pokožku jsou vhodné oleje: avokádový, pupalkový, ricinový, olej z pšeničných klíčků; na zvýšení pružnosti použijeme levanduli, heřmánek, měsíček, myrhu, jasmín. Pro mastnou pokožku jsou vhodné oleje: z kukuřičných klíčků, makadamiový, ze silic jsou to jalovcová, heřmánková, eukalyptová, levandulová, lemongrase. 

Za studena lisované oleje nevyvolávají žádné alergické reakce
Pokud však máte alergii na obiloviny, zkuste raději olej avokádový. Většina éterických olejů (tj silic) se prodává v lahvičkách s milimetrovými přesností. 1 ml se rovná asi 20 kapkám éterického oleje. Do lahvičky s obsahem 50 ml použitého jako nosič přidáme 15 až 30 kapek éterického oleje. Běžné množství je 25 kapek. Každý člověk snáší jinou koncentraci roztoku, proto začněte raději s menším množstvím. Nižší koncentrace bývají účinné při duševních problémech, vyšší u fyzických neduhů. Na masáž celého těla dospělého člověka spotřebujeme 2 až 4 čajové lžičky směsi, kterou můžeme připravit v kalíšku (10 až 20 ml) nebo v odměrce. Pro přípravu luxusního masážního oleje použijeme 50 ml lahvičku, do které dáme 1 čajovou lžičku (ČL), tj 5 ml oleje z pšeničných klíčků - abychom zachovali kvalitu, 1 lžičku avokádového oleje na zlepšení vstřebávání, doplníme nosným olejem, který jsme si vybrali podle typu pokožky nebo problému, který potřebujeme odstranit, a kapkami éterického oleje. Protřepeme a nalepíme etiketu s datem.

V následujících řádcích naleznete rozdělení vůní tak,
abyste si při jejich kombinaci pomohli, a ne uškodili, protože smíchat vůni uklidňující s vůní, která aktivizuje mysl, je matoucí a může vám spíše uškodit než pomoci. Zvažte, jaký terapeutický účinek očekáváte. Obvykle se kombinují 2 až 3 vůně, ale maximum by měly být 4 druhy. Éterické oleje jsou podobně jako parfémy různě odstupňované. Vrchní stupeň mívají oleje stimulující, povznášející. Střední stupeň mají oleje trvanlivější. Základní stupeň mají uklidňující, tišící oleje s velmi dlouhým skladovacím časem. Vybírejte uváženě.

  • Bazalka aktivizuje, je antidepresivní, zlepšuje náladu. Míchá se: bergamont, geránia, yzop, nerol, majoránka, meduňka.
  • Benzoin penetruje, zahřívá. Míchá se se skořicí, koriandrem, cypřišem, jasmínem, citronem, myrtha, růžovou, santalem.
  • Bergamont je vzpružující, povznášející, antidepresivní. Míchá se s heřmánkem, koriandrem, cypřišem, geraniolem, jasmínem, levandulí, citrónem. Pozor, používat se má jen v 0,5 - 1% koncentraci!
  • Jalovec je stimulační, tonizační, antiseptický, diuretický. Míchá se s bergamontem, cypřišem, geraniolem, levandulí, rozmarýnem, santalem (je nevhodný v těhotenství!).
  • Borovice je vzpružující, dezinfekční a antiseptická. Míchá se s cedrem, eukalyptem, levandulí, rozmarýnem a šalvějí.
  • Cedr má sedativní, antiseptické účinky, používá se jako repelent proti hmyzu. Míchá se s bergamotem, cypřišem, jasmínem, jalovcem. Je nevhodný v těhotenství!
  • Citron má vzpružující, antiseptické účinky, používá se jako repelent. Míchá se s benzoinem, heřmánkem, fenyklem, eukalyptem, Olibanem, geraniolem, jalovcem, Neroli.
  • Cypřiš je relaxační, osvěžující, má adstringentní (stahující) účinky. Míchá se s benzoinem, bergamotem, jalovcem, levandulí, citrónem, pomerančem. Pomáhá při menopauze.
  • Čajovník je silně antiseptický a fungicidní (protiplísňový). Míchá se s levandulí, rozmarýnem a citrusovými esencemi.
  • Zázvor je stimulační a tonizující; mísí se s citrusovými esencemi a oleji z koření.
  • Eukalyptus má stimulační, antiseptické, antivirové vlastnosti, cení se jako repelent. Míchá se z benzoinem, yzopem, levandulí, citronem, lemongrasem, růží, meduňkou, borovicí.
  • Fenykl má antitoxické, protikřečové a diuretické účinky. Míchá se s geraniolem, levandulí, citronem, růží a santalem. Je nevhodný pro epileptiky.
  • Kafr je chladivý, mimořádně stimulující. Míchá se s Olibanem a neroli.
  • Geránie (muškát) má osvěžující, relaxační a adstringentní vlastnosti. Míchá se se všemi ostatními esencemi.
  • Jasmín je relaxační, sedativní. Míchá se se všemi esencemi. Ale pozor, jasmín je velmi drahý.
  • Hřebíček je zahřívací, antiseptický, dezinfekční, zmírňuje bolest. Má i repelentní účinky. Míchá se s bazalkou, citrusy a oleji z koření.
  • Koriandr má sladkou vůni a vylepšuje náladu. Míchá se s bergamotem, citrusy, Neroli.
  • Lemongras je tonizující, vzpružuje, antiseptický. Míchá se s bazalkou, geraniolem, jasmínem, levandulí.
  • Levandule vzpruží, zmírňuje, je repelentní, antiseptická. Míchá se s citrusy, heřmánkem, šalvějí, muškátem, rozmarýnem.
  • Majoránka uklidní a zahřeje. Míchá se s bergamontem, heřmánkem, cypřišem, levandulí, rozmarýnem.
  • Meduňka vzpruží, má antidepresivní účinky. Míchá se s geraniolem, jalovcem, ylang-ylangem, neroliovým eterickým olejem.
  • Myrta je antiseptická, hojivá, protizánětlivá, tonizující. Míchá se s kafrem, levandulí, oleji z koření.
  • Nerolový olej je těkavý a antiseptický. Míchá se se všemi oleji. Má tuhou vůni, sice je velmi drahý, ale je vynikající na pleť.
  • Niaoulový olej je těkavý antiseptický, dezinfekční, zmírňující. Míchá se s levandulí, borovicí, mátou.
  • Oliban je trvanlivý, zahřívající, relaxační a tonizující. Míchá se se všemi esencemi.
  • Pačuli je antiseptické, antidepresivní, sedativní. Míchá se s bazalkou, bergamontem, geraniolem, jalovcem, levandulí, myrhou, neroli, borovicí.
  • Rozmarýn je tonizující, povzbuzuje, repelentní. Míchá se s bazalkou, cedrem, olibanem, levandulí, citronem, mátou.
  • Heřmánek je osvěžující, relaxační, zmírňuje tupou bolest. Míchá se s benzoinem, bergammontem, geraniolem, levandulí, citronem, majoránkou, neroli, růží, ylang-ylang. Je vhodný pro děti.
  • Růže je relaxační, antidepresivní, antiseptická a má adstringentní účinky. Míchá se s většinou esencí.
  • Santal uklidňuje, je antiseptický. Míchá se s benzoinem, olejem z černého pepře, cypřišem, olibanem, jasmínem, citronem, myrhou, neroli, ylang-ylangem.
  • Šalvěj-muškát zahřívá, zmírňuje, nervové tonikum. Míchá se s bergamontem, cedrem, citrusy, cypřišem, geraniolem, jasmínem, jalovcem, levandulí, santalem. Ve vzácných případech může vyvolávat lehké podráždění.
  • Šalvěj je zmírňující tonikum, antiseptické, snižuje překrvení. Míchá se s bergamontem, yzopem, citronem, levandulí, meduňkou, mátou, rozmarýnem. Je dost toxická, nepoužívat při kojení!
  • Skořice zahřívá, je antiseptická a adstringentní. Míchá se s koriandrem, Olibanem, citrusy.
  • Tymián stimuluje, nervové tonikum, antiseptický. Míchá se s bergamontem, citrusy, rozmarýnem.Nepoužívat při leukémii a onemocněních krve!
  • Oleje z černého pepře jsou stimulující. Mísí se s cypřišem, Olibanem, santalem, jinými oleji z koření.
  • Máta povzbuzuje, je antiseptická, zmírňuje bolesti. Míchá se s benzoinem, oleji z černého pepře, meduňkou, majoránkou. V nízké koncentraci vhodný na zanícenou kůži.
  • Ylang-ylang je sedativní, antiseptický, antidepresivní. Míchá se s většinou olejů. Velké dávky způsobí bolesti hlavy!
  • Yzop uklidňuje, snižuje překrvení. Míchá se se šalvějí-muškátem, levandulí, rozmarýnem, citrusy. Je nevhodný pro epileptiky, bývá toxický!
Autor: Martina Dvořáková