Výlety do přírody s dětmi - pěší túry a cykloturistika

Chodíte rádi do přírody? Tak to vás nezastaví ani to, že se vaše rodina rozrostla. A chodit s malým dítětem, to je radost z pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu pro všechny členy rodiny. Sice musíte brát na mrňouska ohledy, ale určitě to není důvod k tomu, abyste dali turistice na čas vale.

Výlety do přírody s dětmi - pěší túry a cykloturistika

S dítětem na hory
V dětském věku si váš potomek ještě neuvědomuje, co znamená úmorné dosahování vrcholu kopce, je mu to "šuma fuk". Zato rodiče by měli více brát ohled na dítě, které chtějí formou turistiky seznamovat s přírodou a myslet především na jeho bezpečnost, pohodlí a během šplhání se na kopce programovat více přestávek na odpočinek, příp. hry. Děti se často unaví, ale i rychle zotaví, proto by polovinu času na túře měl tvořit právě odpočinek. Přetěžování organismu v mladším školním věku může poškodit pohybový aparát, proto je velmi důležité pečlivé naplánování turistického výletu, které respektuje i předpověď počasí, přičemž se nevyplácí spoléhat na štěstí a náhodu. U dětí je riziko podchlazení větší než u dospělých, neboť mají méně podkožního tuku, nižší rezervy energie, vyšší poměr povrchu těla k tělesné hmotnosti, a tedy i vyšší ztráty tepla. S tím souvisí regulace oblékání, a tak se za chladného počasí nedoporučuje nosit malé dítě v sedačce na zádech, protože může rychle prochladnout. Pamatovat je třeba i na ochranu kůže a očí před UV zářením ochrannými krémy a brýlemi, ale i na čepici či kšiltovku. Dostatečný přísun tekutin zabrání dehydrataci a v létě ohrožení úpalem a poškození šlach a chrupavek. Nízké energetické rezervy te třeba kompenzovat pravidelnou stravou, i když se u dítěte ještě nedostaví pocit hladu, vždy se mu bude hodit sníst něco "malého" např. výživnou cereální tyčinku, ovoce apod. Pokud již vaše dítě šlape po vlastních, samozřejmostí by měla být lehká a pevná obuv s dobrými ponožkami sajícími pot.

V kočárku a sedačce
Turistice je možné se věnovat už s dětmi v kojeneckém věku či dětmi, které ještě nedorostly do věku batolat. S takovými malými dětmi můžete absolvovat jednodenní výlety, které mohou by zpočátku dlouhé i 15 km a postupně "dávku" zvyšovat podle kondice. Ale něco jiného je tlačit kočárek na upravených cestách či chodnících, což je spíše příjemná procházka, než "jízda" po různých lesních cestičkách, která dá pořádně zabrat a rodič musí být dobře trénovaný. Když už dítě dokáže bezpečně sedět, má nárok na přesedlání do sedačky a může se na svět dívat ze zad matky či otce. Je třeba si vybrat typ, u něhož se dítě dívá dopředu, nebo sedí opačně a "kontroluje" ubíhající cestu. Má to však jednu nevýhodu, cítí se samo, nudí se, a proto by měl za nosičem kráčet druhý rodič, který dokáže dítě během túry zabavit. Na turistice s malým dítětem je třeba myslet na to, že potřebuje odpočívat (ačkoli se veze nebo nese), ale i spát. Vždyť i roční dítě spí stále dvakrát denně. Většina dětí si určitě zdřímne i v sedačce, ale spí krátce a méně kvalitně, proto jim je třeba alespoň jeden spánek naplánovat v pohodlné poloze, např. ve stínu na dece.

Oblíbená cykloturistika
Této sportovní aktivitě dávají přednost především mladé rodiny, stačí si jen vybrat podle věku dětí vhodný způsob přepravy, ať už pohodlný vozík, sedačku nebo kolo. Jedním z variant pro malé dětí, nebo děti, které zatím nemají kondiční výdrž a potřebují častěji odpočívat, je závěsný vozík za kolo. Konstrukčně jde o dvoukolový vozík, krytý vzdušnou plachtou, který je určen pro miminka až po děti s hmotností asi 45 kg. Součástí výbavy vozíku je také pláštěnka proti dešti a dražší vozíky disponují "kapotáží" s vodě odolnými zipy a podlepenými švy. Uvnitř je pohodlná sedačka, ve které dítě necítí nárazy terénu, jakož i bezpečnostní pásy. Součástí každého vozíku je prut s vlajkou, která upozorňuje řidiče aut na přítomnost dětského vozíku na silnici. Vozík disponuje velkým úložným prostorem, dítě má vlastní pohodlí a je chráněné před větrem, deštěm, hmyzem či odletujícími kamínky zpod kola bicyklu. Vozík je dostatečně stabilní a dá se s ním jezdit až 20 km rychlostí. Na cyklovýlet si můžete vyrazit s malými dětmi posazenými do sedačky, upevněné za sedadlo kola, která je vybavena upevňovacími popruhy a opěrkami na nohy. Pokud si vyberete tuto možnost, měli byste přizpůsobit délku trasy, aby si dítě mohlo odpočinout a trochu se rozhýbat na vlastních nohou. Se zkrácenou délkou jízdy je třeba počítat i u 5 až 6 letých dětí, jezdících už na vlastních kolech. V případě, že se během turistiky na kolech při přesunu nebudete moci nevyhnout úsekům na hlavních silnicích, měli byste dítě poučit jak se má na nich chovat. Jeho bezpečnost na silnici pojistíte tím, že jeden z rodičů bude jezdit vpředu a druhý za dítětem.

 

Autor: Lenka Kostková