V případě, že partneři usilují o miminko a jejich snaha není úspěšná, je bezpodmínečně nutné vyšetření obou partnerů. V případě muže se jedná o jednoduché vyšetření, které není tak finančně náročné, jako vyšetření ženy. Provádí se v centrech asistované reprodukce a nebo v andrologických poradnách. Jedná se o vyšetření spermatu tzv. spermatogram.
Vyšetření spermiogramu
Před vyšetřením je třeba, aby se muž zdržel ejakulace dva až pět dní. Delší doba není nutná, protože pak vzrůstá počet méně kvalitních "zestárlých" spermií. Ejakulát se získá masturbací do sterilní nádobky v místnosti vyhrazené pro tento účel. Historky o odběru pomocí elektrod nebo za pomoci pěkné setričky se skutečně nezakládají na pravdě. V laboratoři se pak proběhne analýza. Hodnotí se celkový objem, který by měl být více než 2 ml, počet spermií by měl být více než 20 milionů na 1 ml, alespoň 50% spermií by se mělo pohybovat a alespoň 14% spermií by mělo mít normální vzhled. Při patologickém nálezu je vhodné vyšetření zopakovat, ideálně by to mělo být za 3 měsíce, protože tak dlouho trvá proces vzniku a dozrání "nové várky" spermií, v praxi postačuje alespoň třítýdenní interval. Pokud se patologický nález potvrdí, je namístě podrobné andrologické vyšetření, které může odhalit některé příčiny narušené tvorby spermií.
Nejčastější příčinou mužské neplodnosti
je nedostatečná tvorba normálních, pohyblivých spermií.Zatímco žena se narodí s určitým počtem vajíček, které již během jejího života nepřibývají, u muže jsou spermie produkovány nepřetržitě od dosažení pohlavní dospělosti až po smrt. Celý vývoj zralé spermie trvá přibližně 90 dní. Při ejakulaci se u zdravého muže uvolní asi 500 milionů spermií, které musí proniknout z pochvy, přes dělohu hrdlo do děložní dutiny a odtud do vejcovodu, kde jedna z nich oplodní vajíčko. Jde o natolik komplikovaný proces, že dokonce i u těch nejplodnějších párů je šance na početí každý měsíc asi jedna ku třem.
Rizikové skupiny mužů
Je známý negativní vliv vysoké teploty na tvorbu spermií u mužů, kteří pracují v horkém prostředí, nebo kteří nadměrně používají saunu nebo horké koupele. S tím souvisí i doporučení nenosit těsné spodní prádlo a kalhoty. Negativně působí i ionizující a vysokofrekvenční elektromagnetické záření, kterému jsou vystaveni svářeči s elektrickým proudem, radiologičtí laboranti nebo lidé pracující s telekomunikačními zařízeními. Riziko poškození tvorby spermií je i u lidí, kteří pracují s anorganickým olovem, kadmiem, rtutí, pesticidy, organickými rozpouštědly nebo s anesteziologickými plyny. Léčba zhoubných nádorů chemoterapií v dětství nebo i v dospělosti může vést k nenapravitelné zástavě tvorby spermií. Proto se u mladých mužů, kteří musí podstoupit takovou léčbu, doporučuje zmrazení spermií. Tento výkon běžně provádějí pracoviště zabývající se léčbou neplodnosti.
Známý je i negativní vliv kouření, nadměrná konzumace alkoholu a obezita
Pokud je působení škodlivin krátkodobé, je možné obnovení normální plodnosti. Tvorba spermií může být také snížena po překonání příušnic, nebo pokud jsou přítomny rozšířené pletence žil na povrchu šourku (varikokéla). Bohužel, v převážné většině případů neumíme zjistit, co je příčinou poruchy tvorby spermií u konkrétního muže, a proto neznáme ani efektivní léčbu tabletami či injekcemi. Pomoci účinně vyřešit tento problém je pomocí metod asistované reprodukce.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.