Lidé jsou jediní savci, kteří mají předpoklady pro vysokou hladinu kyseliny močové v krvi. To má za následek dnu a ledvinové kameny. U lidí je příčinou ztráta enzymu rozkládajícího kyselinu močovou na jiné komponenty. Určujícími faktory jsou původ, věk, pohlaví, oblast, ve které žijeme a strava. Nejvíce postiženi jsou muži, věková kategorie mezi 30. a 50. rokem života, výskyt zejména v Evropě, Asii a Americe.
Při typickém záchvatu vzniká silná bolest vystřelující dolů do břicha
U mužů často bolest zasahuje i varlata a zadní části těla. Začíná se v návalech a pacientům se uleví, když se pohybují. Bolest přetrvává, dokud se kámen nepřesune na jiné místo nebo nevyloučí močovou trubicí. Existují čtyři typy kamenů, ale 70-75 % z nich obsahuje vápník v kombinaci s jinými látkami. Klíčem k zabránění krystalizace je pít tolik vody, kolik jen můžete, a tak rozředit látky, ze kterých se mohou vyformovat kameny, čili snížit možnost vytváření nánosů. Pijte více vody, než ztrácíte pocením, v moči nebo ve stolici - alespoň 2 litry denně. Pokud máte průjem nebo zvracíte z něčeho, co jste snědli, ze žaludečního viru či jiné poruchy, ledviny zadržují vylučování vody, aby jí v těle zůstalo dost. To značí, že se tvoří méně moči, která je koncentrovanější, a tak přímo předurčena pro tvorbu kamenů. Proto v těchto případech nesmíme zapomínat na doplňování tekutin, i když je nám mizerně.
Až donedávna se předpokládalo,
že čím více vápníku zkonzumujete, tím více se ho dostane do moči a zvýší se pravděpodobnost tvorby kamenů. Není to pravda. Pravda je opak: čím více vápníku přijmete, tím méně vápníku kamenů se vytvoří. Je tomu tak proto, že ledvinový kámen sestává z oxalátů vápníku a za jeho tvorbu je zodpovědný oxalát, ne vápník. Pokud vaše strava obsahuje vápník i oxalát, z hlediska vstřebávání se do střev je silnější vápník. Takže čím více vápníku sníte, tím méně oxalátů se ze žaludku dostane do krve a moči, a tím se sníží i možnost vytvoření kalciového kamene.
Co konzumovat?
Vyloučit potraviny, které obsahují mnoho oxalátů : kola, čaj, pivo, káva, grapefruitový džus, špenát a listová zelenina. Pokud máte náběh na ledvinové kameny, takové potraviny omezte, kolu můžete vynechat úplně, není to vůbec zdravý nápoj. Nejbezpečnější je jíst jídla s nízkým obsahem oxalátů, jako mléko, vejce, sýr a maso, ale zde zase také s mírou kvůli srdečním onemocněním. Měli byste jíst potraviny bohaté na draslík, protože ten cestou do ledvin váže na sebe vodu a pomáhá ředit moč. To znamená hodně sušeného ovoce, sójové mouky, melasy, pšenice, rýže, otrub, drůbeže, hodně syrové zeleniny, ořechů a sardinek. Pokud na vás dietní předpisy neúčinkují, můžete si dát sodu nebo citrát draselný, abyste si snížili kyselost moči. Spolu s dostatečným množstvím vody to nejen zabrání tvorbě kamenů kyseliny močové, ale může rozpustit i ty, které již máte.
Pokud máte v krvi vysokou hladinu kyseliny močové,
což bývá časté při dně, její snížení má za následek i nižší pravděpodobnost tvorby kamenů. Potraviny s vysokým a středním obsahem kyseliny šťavelové, které se nemají konzumovat při ledvinových kamenech: Fazole, pivo, čokoláda, kakao, ostružiny, borůvky, klikva, rybíz, grapefruity, hrozny, maliny, rebarbora, jahody, mandarinky, ořechy, arašídové máslo, červená řepa, celer, pažitka, kadeřavá kapusta, lilek, salát, zelená paprika, kapusta, pórek, proskurník jedlý, petržel, špenát, dýně, sladké brambory, pšeničné klíčky.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.