Peptický vřed znamená defekt ve sliznici žaludku či dvanácterníku. Na jeho vzniku se podílí žaludeční kyselina chlorovodíková a snížené obranné schopnosti sliznice. Přispívají k němu dědičné a psychické vlivy. A také kouření a špatná životospráva.
Bolí vás břicho nalačno či po jídle?
Příznaky vředů v žaludku a dvanáctníku jsou velmi podobné. Žaludeční bolí krátce po jídle, uleví se vám po zvracení. Dvanácterníkové se ozvou nalačno a ustanou, když se najíte. Častěji se také spojují s pálením žáhy. Typická je noční bolest.
Ozvou se jako:
Vznik vředů podporuje
Léčba
Stačí léky?
Léčba peptického vředu musí být komplexní. Vedle účinných a správně zvolených léků má význam i úprava životosprávy a diety, stejně vyloučení nebo ovlivnění rizikových faktorů peptického vředu. Lékaři doporučují lehce stravitelnou, šetřící dietu. Dát přednost nízkotučnému mléku a mléčným výrobkům obohaceným o bakterie mléčného kvašení, drůbeži, celozrnnému chlebu, alkalickým minerálkám. Nedoporučují se pikantní pokrmy, uzeniny, nápoje s kofeinem. Zvyšují vylučování kyseliny. A také platí přísný zákaz kouření!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.