Žampióny - prevence rakoviny prsu

Odborné studie publikované v časopise The International Journal of Cancer dokazují, že žampióny mohou působit proti rakovině prsu. Studie se zúčastnilo přes dva tisíce žen a výsledky jsou velice povzbudivé.

Žampióny - prevence rakoviny prsu

Vědci rozdělili ženy do skupin podle způsobu jejich života,
především vzhledem ke vzdělání, kouření, přejídání se a úrovně cvičení a následně objevili, že ženy konzumující denně nejméně 10 gramů žampionů, mají o 64% nižší riziko rozvinutí rakoviny prsu. Sušené žampiony také snižují riziko - ale o poznání méně. V houbách byla zjištěna účinná látka kyselina linolová, která by mohla být klíčová pro snížení rizika tohoto onemocnění. Tato kyselina působí jako inhibitor aromatázy. Aromatáza je enzym, který napomáhá tělu produkovat estrogen. Vysoké hladiny estrogenu jsou známým rizikovým faktorem pro rakovinu prsu. A protože je růst tohoto nádoru závislý na estrogenu, působení hub jako přírodního inhibitoru aromatázy by mohl být rozhodujícím faktorem snížení tohoto rizika.

Tato studie také odhalila, že ženy, které kombinují houbovou dietu s pravidelnou konzumací zeleného čaje,
mohly pozorovat ještě větší přínosy: snížení rizika téměř o 90%. Zelený čaj je totiž dobře známý antioxidant a protizánětlivý prostředek, který napomáhá k prevenci rakoviny prsu snižováním hladiny estrogenu, produkovaného v těle žen. Podobně jako je tomu u cholesterolu, i u estrogenu je rozlišován dobrý a špatný druh - a právě přebytek toho špatného podporuje rakovinu prsu.

V teorii o přínosech kyseliny linolové bylo u hub zjištěno,
že posilují imunitní tělesný systém a také zřejmě blokují rozvoj zhoubného nádoru. I v mnoha dalších laboratorních studiích bylo prokázáno, že extrakt z hub pozastavuje růst buněk rakoviny prsu. Jedna, studie zjišťuje, zda užívání extraktu z hub dvakrát měsíčně může být prevencí proti opakovanému rozvinutí rakoviny prsu. Předchozí studie doložily, že tradiční léčivá houba Ohňovec (Phellinus linteus) zabraňuje růstu různých kožních, plicních buněk a rakoviny prostaty.

V jiné studii bylo zjištěno,
že při laboratorních pokusech snižují extrakty z hub množení rakovinných buněk u rakoviny prsu. Tato studie také naznačuje, že právě kyselina linolová by mohla být odpovědná za protirakovinné účinky. Výsledky z tohoto a dalších laboratoří podporují hypotézu, že žampiony by mohly být důležitým dietním faktorem při snižování výskytu hormonálně závislé rakoviny prsu u žen. Preventivní postupy využívající houby jsou snadno dostupné, cenově nenáročné a přístupné široké veřejnosti.Takže žampiony ihned zařadťe do svého každodenního jídelníčku! Jedná se o chutnou a navíc velmi zdravou a cenově dostupnou prevenci závažného onemocnění.

Autor: Lenka Kostková