Zánět dásní lze úspěšně léčit

Parodontóza se už díky testům DNA dá léčit. Parodontóza, která trápí třetinu dospělých, a donedávna ji považovali za nevyléčitelnou chorobu, se už dá léčit. Genetickým vyšetřením vzorku z pacientových úst se dá zjistit druh a množství bakterií, které chronický zánět dásní a kostního lůžka zubu způsobují. Podle výsledků pak zvolí zubař účinnou léčbu.

Zánět dásní lze úspěšně léčit

Zubní lékař odebere vzorek z prostoru mezi dásní a zubem pomocí papírových tyčinek. Laboratorní test určí celkem spolehlivě patogenní bakterie včetně jejich případné odolnosti vůči antibiotikům.

Parodontóza začíná jako zánět dásní šířící se podél zubního krčku ke kořeni. Zub časem vypadne. Paradontóza je tak velmi častou příčinou ztráty zubů v mladém věku. Kromě genetických vloh k ní přispívá špatná zubní hygiena, když se na zubech hromadí povlak poškozující sklovinu a vzniká kaz.
Lékaři varují, že parodontóza zvyšuje riziko nemocí srdce a cév. Je nakažlivá, a tak pacient může přenést bakterie, které ji způsobují, na své blízké. Základem prevence je tedy dodržovat zásady ústní hygieny a zabránit přenosu kazutvorních bakterií z rodičů na batole včas, když se mu prořezávají první zoubky.

Zdraví ústní dutiny je podle lékařů úzce propojeno se zdravotním stavem celého organismu. Odbornou pomoc by proto měli vyhledat lidé, kteří pociťují na zubech příznaky parodontózy a současně mají nemocné srdce a cévy, cukrovku či osteoporózu. Podrobná vyšetření by měly podstoupit také ženy, které plánují těhotenství.

Autor: Martina Dvořáková