Zánět mozkových blan po kousnutí infikovaným klíštětem

Je to zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Inkubační doba od prvních příznaků je poměrně rychlá 1 až 28 dní po přisátí klíštěte. Encefalitidu způsobuje virus, který se nachází v těle hlodavců ale i větších zvířat, ale hlavním přenašeče tohoto viru jsou klíšťata. Člověk se může nakazit i při konzumaci nepasterizovaného mléka a mléčných výrobků. Nákazu mohou přenášet myši, zajíci, veverky, lišky, jezevci, srnci, ovce, kozy, ale i skot, psi a kočky. Onemocnění není přenosné z člověka na člověka.

Zánět mozkových blan po kousnutí infikovaným klíštětem

Klíšťová encefalitida probíhá ve dvou fázích
V první fázi, která trvá 1 - 28 dnů se nákaza velmi podobá onemocnění dýchacích cest nebo chřipce s vysokými horečkami, provázenými nechutenstvím a střevními obtížemi. Nastává bezpříznakové období, které trvá 1 - 20 dnů. Po tomto relativním klidu následuje druhá mnohem závažnější fáze. U pacienta vyskočí poměrně vysoká teplota, intenzivní bolesti hlavy, zvracení, ztuhnutí šíje, světloplachost, poruchy vědomí, apatie, závratě a další příznaky, které jsou specifické při postižení centrálního nervového systému. Virus klíšťové encefalitidy vyvolá zánět mozkových blan, ke kterému se někdy přidruží i zánět mozku. Následky mohou být trvalého rázu, jako je obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, deprese, snížená výkonnost, ale nedá se vyloučit ani fatální konec (úmrtí). Při lehčím průběhu je možné i úplné vyléčení. V případě potvrzeného nálezu infekce klíšťové encefalitidy se doporučuje odbourat stres a fyzickou námahu. Podpořit obranyschopnost organismu zvýšeným příjmem vitamínů.

Účinná prevence
Klíšťové encefalitidě je možno předcházet preventivním očkováním. Vakcína se podává ve třech dávkách, účinek trvá po dobu tří let a představuje velmi spolehlivou ochranu.

Autor: Lenka Kostková