Zánět prsu způsobený kojením

Zánět prsu je onemocnění, které se vyskytuje nejčastěji v období kojení. I když jsou případy, kdy postihuje ženy i mimo kojení a v ojedinělých případech i muže. Zánět může postihnout prsní bradavku (theilitis), nebo prsní žlázu (mastitis). Popíšeme si jednotlivé druhy zánětů, jejich příčinu, ale i vhodnou prevenci.

Zánět prsu způsobený kojením

Mastitis
se objevuje asi u 1 ze 100 žen v relativně krátkém čase po porodu. Pochází buď z mlékovodů nebo z ragád, čili drobných trhlinek na prsních dvorci, ale ve skutečnosti je zdroj nákazy v podstatě v ústech novorozence. V 95% případů se podílí jako původce Staphylococcus aureus. Infekce se může dále šířit, mohou se objevit horečka, zimnice, bolesti v prsu nebo až podpaží, někdy se dokonce vytvoří hnisavé ložisko. Výskyt onemocnění mimo šestinedělí je vzácný, obvykle (až 60%) u žen mladších 30 let, pak ještě relativně často u žen v 6. dekádě života. Prvotní příčinou je zvýšená hladina prolaktinu, díky čemuž se v prsech začne tvořit sekret, který však nemůže odtékat, hromadí se v mlékovodů, které se mohou sekundárně infikovat. Spektrum původců je v těchto případech oproti šestinedělí širší, zmíněný St. aureus je příčinou "jen" v 40%, kromě něj jsou to ještě jiné stafylokoky a anaerobní bakterie, časté jsou smíšené bakterie. Pacientky pociťují bolest v prsu, která se později koncentruje do zduřeniny, přičemž kůže nad ní zrudne. Zánět se může spontánně vstřebat, nebo asi v polovině případů se vytvoří hnisavé ložisko. Menší ložiska uložená pod kůží se někdy spontánně samy vyprázdní, přičemž mohou zanechat píštěle, čili otevřené přetrvávající kanálky. Větší a hlavně hlouběji uložené abscesy se musí chirurgicky vypustit. Typická pro tento typ onemocnění je tendence přecházet do chronického stadia. Po přeléčení se v třetině případů objevují recidivy. Diagnóza je při zánětech prsu obvykle snadná, je však třeba vyloučit rakovinové onemocnění. Léčba se liší podle stádia onemocnění a podle toho, zda jde o zánět v šestinedělí nebo mimo něj. V obou případech se podávají antibiotika v závislosti na původci onemocnění. U žen mimo šestinedělí se ve stádiu, dokud se ještě nevytvořilo hnisavé ložisko, podávají léky na snížení tvorby prolaktinu, čímž se prs "uklidní". Tyto léky se podávají i k zabránění recidivy onemocnění.

Theilitis
Zánět prsní bradavky vzniká nejčastěji v důsledku drobných poranění při kojení, případně v důsledku nedostatečné hygieny. Mohou se objevit ekzémy, strupy, trhlinky.

Prevence zánětů prsu
a prsní bradavky v době kojení je založena na přiměřené hygieně a správném ošetřování prsů. Mnoho drobných poranění vzniká totiž v době, kdy žena teprve začíná kojit. Bradavky a dvorce jsou mnohem více namáhané častým mytím a samotným kojením. Proto je nutné bradavky mýt nejen před kojením, ale i po něm (sníží se možnost infikace z úst) a ošetřit vhodným krémem (např. Kalciová mast má na kůži vynikající zklidňující účinky). Samozřejmě, krém je třeba před dalším kojením pečlivě odstranit. Již v době těhotenství lze bradavky postupně připravovat na kojení tak, že si je žena jemně potahuje dopředu a přitom jimi jemně otáčí do jedné a do druhé strany. Stává se, že při naplnění prsou někdy mléko samovolně odtéká - tehdy je třeba dostatečně často vyměňovat v podprsence čisté a podle možnosti sterilní mateřské tampóny, v případě potřeby lze použít i vypranou čistou vyžehlenou plenu nebo jinou měkkou bavlněnou látku.

Vyprazdňování prsů
V období, kdy se v prsech tvoří více mléka, než děťátko potřebuje, je třeba dbát na co nejúplnější vyprázdnění prsů. Pozornost je třeba věnovat celému prsu a snažit se mléko odstranit i z míst, které jsou od bradavky relativně vzdálené - někdy až téměř pod paží. Použít lze odsávačku nebo mléko odstříkat ručně. Pokud mléko odtéká těžko, lze přiložit na tato místa mírně zahřátou látku (pozor - při zánětu prsu se teplé obklady přikládat nesmí!). Při dodržení hygieny lze mléko zmrazit a odložit, nebo jej poskytnout mléčné bance, která shromažďuje a poskytuje mateřské mléko pro děti, jejichž matky kojit nemohou nebo nemají dostatek mléka.

Způsob kojení
Někdy může za poranění v oblasti prsu a prsní bradavky i nesprávný způsob kojení, když se dítě ponechá "přisáté" k prsu i po nasycení - dítě jakoby si zaměnilo prs s dudlíkem. V těchto případech dochází někdy doslova k "rozcumlání" bradavky. Dětí, kterým se řežou nebo již mají prořezané zoubky, mohou občas matku poranit zoubky. Dětská sestra mladou maminku poučí o tom, jak se starat i o hygienu v ústech děťátka. Jde především o odstranění bílého povlaku, který se u kojenců tvoří v ústní dutině. Tento povlak je třeba odstraňovat, protože jde vlastně o určitou formu plísňového onemocnění, která jednak obtěžuje děťátko a na druhé straně může negativně působit na stav prsů.

Autor: Martina Dvořáková