Zdravé opalování

Opalujeme se zdravě a jak se chránit před sluncem? Základem zdravého opalování je znát svůj kožní fototyp a řídit se jím při opalování, ale i při každodenním vystavováni se slunci. Opalovací krém, mléko nebo olej nanášíme na kůži v dostatečném množství.

Zdravé opalování

Opalovací přípravky jsou jen jednou z možností, jak se chránit před sluncem a nikdy sluneční záření "neblokují" úplně. V době nejintenzivnějšího působení slunečního záření (od 11. do 15.hodiny) je důležité nevystavovat se slunečním paprskům vůbec. Jako dodatečnou ochranu nosíme sluneční brýle a pokrývku hlavy, která je vhodnou prevencí úpalu. Vybíráme si přípravky na opalování, které obsahují i ochranu před UV-A zářením. Takzvaný ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) na obalu udává hodnotu ochrany před paprsky UV-B.

Opalovací krém, mléko nebo olej nanášíme na kůži v dostatečném množství. Doporučené 2mg/cm2 kůže představují asi šest kávových lžiček přípravku pro dospělého člověka. Přípravek používáme znovu po koupání, i když se na obalu píše, že je voděodolný.
Miminka a děti do tří let by nikdy neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření a jejich pokožku je třeba před spálením chránit krémem s nejvyšším ochranným faktorem 50 +.

Typy pokožky

Fototyp I - Keltský typ
Typické jsou modré, vzácně hnědé oči, zrzavé nebo blond vlasy, nápadně světlá pleť a husté pihy. Kůže je velmi citlivá a opaluje se dočervena. Nikdy neztmavne, spálení je většinou velmi bolestivé. Vydrží na slunci bez ochrany a spálení průměrně 5až 10minut.

Fototyp II - Evropan se světlejší pletí
Typické jsou modré nebo zelené oči, světlé vlasy, o něco tmavší pleť a méně pih jako při fototypu I. Kůže je citlivá, při opalování zčervená a tmavne jen málo. Spálení bývá těžké a bolestivé. Kůže se po něm  silně olupuje. Na slunci vydrží bez ochrany 10 až 20 minut.

Fototyp III - Evropan s tmavší pletí
V Evropě nejčastější fototyp je charakteristický šedou nebo hnědou barvou očí a plavými až kaštanovými vlasy. Pleť je světlá či jemně hnědá bez pih. Kůže na slunci dobře tmavne a spálí se jen zřídka. Bez ochrany vydrží 20 až 30 minut.

Fototyp IV - Středomořský typ
Typ pokožky odolný proti slunečnímu záření mají většinou lidé ztmavit očima, hnědými až černými vlasy a světle hnědou nebo olivovou pletí bez pih. Tento typ kůže nerudna a velmi dobře tmavne. Téměř nikdy se nespálí a na slunci bez ochrany je odolný do 40 minut.

Autor: Lenka Kostková