Aktovku je třeba dítěti přibít na záda Ačkoliv děti bolesti páteře necítí, po dvacítce začínají zaplňovat ambulance lékařů. Školní tašku třeba vybírat s ohledem na zdraví dítěte.
Jak trpí páteř školáka?
Přetížení vsedě a nesprávné nošení aktovky provokují stavy bolesti, nesprávné držení páteře, předsunutí hlavy, oslabení břišní stěny a mnohé další zdravotní problémy.
Na co mají rodiče dbát při výběru aktovky?
Měla by být symetrická a symetricky zavěšena dítěti na záda. Mimořádně škodlivé je, když si dítě nese aktovku v jedné ruce. Nejdůležitější je, že aktovku třeba "přibít" dítěti na záda.
Skoliózu může způsobit i nesprávná obuv. Jaké boty jsou ideální?
Nejlepší by bylo, kdyby naše děti chodily jako jejich prarodiče, čili naboso. Ne po asfaltce, ale po nerovném terénu - po kamenech, po štěrku, abychom stimulovaly body na ploskách nohou.
Když už nemůžeme chodit naboso, jaké boty jsou nejzdravější?
Pro děti je nejlepší sportovní obuv. Hlavně výrobci obuvi pro sportovce dbají na to, aby měli boty vyznačenou i příčnou i podélnou klenbu.
Kdy se začínají projevovat bolesti páteře?
Ve školním věku se problémy s páteří neprojevují subjektivně, ale při vyšetření se již začínající popisované změny dají zjistit. Důsledky vídáme v našich ambulancích až po několika letech. Většinou začínají zaplňovat ambulance pacienti po dvacítce.
Kolik lidí trpí bolestmi páteře?
Statistiky se pohybují okolo 70 až 80 procent.
Na jaké další zlozvyky dětí i dospělých je třeba upozornit?
Nejdůležitější je pohyb. Jenže člověk je tvor líný a student zvlášť. Je třeba se hýbat i v práci - například když nám kolega z druhého patra telefonuje, vyběhněte za ním raději osobně, nesnažme se telefonovat i my. A poznámku v žákovské knížce ,, Žák o přestávce běhal! " je třeba ignorovat. Za běhání ho je třeba pochválit. Školkař nebo školák ať raději přijde domů se zašpiněnými koleny, než kdyby ve školce jen seděl.
Autor: Martina Dvořáková
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.