Jak přestat kouřit a nepřibrat?

Jak přestat kouřit a nepřibrat? Zvýšená chuť k jídlu je jedním z nejčastějších abstinenčních příznaků při odvykání kouření. Pociťuje ji až 70 procent těch, kteří se rozhodli zahodit cigarety do koše a obvykle trvá více než 10 týdnů. Důležité je však zbavit se v první řadě cigaret a v rámci možností velmi nepřibrat.

Jak přestat kouřit a nepřibrat?

Důvodem, proč někteří ex kuřáci nějaké to kilo přiberou, ale není jen to, že cigarety začnou z nervozity nahrazovat jinými chuťovými požitky - rukám a ústům je potřeba najít náhradní program, zlepší se chuť. Zanechání kouření komplikuje i to, že nikotin dosud zpomaloval vyprazdňování žaludku a prodlužoval tak pocit sytosti. Kromě toho urychloval vyprazdňování, a tak se ve střevě nestihlo vstřebat tolik živin. Nikotin obecně vážně narušuje bazální metabolismus, což je vlastně vůlí neovlivnitelná látková přeměna organismu.

Perspektiva obtěžkán přebytečnými kily po zbavení se cigaret se pochopitelně mnohým kuřákům nelíbí. Zejména ženy někdy odmítají přerušit kouření z obavy před tloustnutím. To je úměrné  předchozí intenzitě kouření a je možné mu předejít mírným omezením energetického příjmu.

Přestat kouřit neznamená automaticky přibírat na hmotnosti. Navíc je třeba si uvědomit, že nějaké to kilo navíc je v porovnání s přínosem nekouření téměř zanedbatelná nevýhoda. Nárůst tělesné hmotnosti je 1-2 kg během prvních 2 týdnů a následně dalších 4-5 kg ​​během šesti měsíců. Odborníci se shodují v tom, že odvykající kuřák, který měl už i předtím nadváhu, by se neměl snažit aktivně hubnout. Přísný dietní režim a ještě i abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu by už mohly být na jeho pevnou vůli přílišným kouskem. V rámci odvykání stačí snaha o udržení původní hmotnosti - střídmým stravováním, před každým jídlem vypít sklenici vody, při chuti na sladké žvýkat žvýkačky bez cukru, začít pravidelně cvičit, chodit na delší procházky.

Zvýšená míra pohybu a sport se i tak doporučují na překlenutí abstinenčních příznaků.

Abstinenční příznaky se navíc dají překonávat i s pomocí léků: náhradní nikotinovou léčbou (žvýkačky, náplasti),  nebo náhradou bez nikotinu ( Zyban tablety), která se dá koupit v lékárně bez lékařského předpisu.

Autor: Martina Dvořáková