Jak přijímat co nejvíce vlákniny? Přečtěte si pár rad, jak udělat svou stravu zdravější.
Při výběru pečiva nebo chleba se dívejte na vzhled výrobku, na strukturu jeho kůrky. Na řezu kvalitního celozrnného pečiva je vidět části zrn, šrotů a různých semen. Celozrnné výrobky nemusí mít výlučně tmavou barvu ( kovářský chléb celozrnný) .
Na pečení koláčů použijte místo bílé alespoň částečně celozrnnou mouku .
Přednostně kupujte grahamové těstoviny, rýži natural (obsahuje podstatnou část slupky a klíčku).
Do kaší, polévek, omáček, salátů, pomazánek přidejte 2 čajové lžičky mletého lněného semínka nebo ovesné otruby s klíčky.
Snídejte celozrnné cereálie, kaši si uvařte z vloček, ne z krupice, mlsejte cereální sušenky.
Pijte džusy s dužinou.
Jablka, hrušky důkladně omyjte a neloupejte je. Snězte 5 porcí ovoce a zeleniny denně. Nezapomínejte na luštěniny!
V doplňcích výživy existuje vláknina v prášku i v tabletách (mnoho značek), nejčastěji jde o jitrocel indický (psyllium), existuje i čirá vláknina v bílém prášku úplně rozpustná v nápojích, jídle, nehoustne a nevytváří gel.
U dětí není třeba cereálie pokládat za zaklínadlo. Děti mladší 10 let by měly jíst i bílé pečivo a denně sníst tolik vlákniny, kolik je součet jejich věku a čísla 5. Pětiletý předškolák potřebuje asi 10 g vlákniny denně. Příliš mnoho vlákniny může v těle snížit vstřebávání železa či vápníku.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.