Víte, jak odolat sladkostem a zbavit se tak přebytečných kil?

Kdo se chce zbavit kil navíc, musí odolat zejména sladkostem. Pokud člověk milující sladkosti neudělá nic jiného, jen omezí spotřebu cukru, může se za rok zbavit více než jedenácti kilo, tvrdí američtí odborníci na výživu.

Víte, jak odolat sladkostem a zbavit se tak přebytečných kil?

Proč tolik lidí, a zejména žen, tak velmi miluje sladkosti? Prvním důvodem je podle vědců skutečnost, že touha po sladkostech je podmíněna geneticky. Druhým důvodem je, že cukr a tuk stimulují v mozku pravděpodobně stejné receptory jako morfium, takže sladkosti fungují jako snadno dostupná první pomoc při  potřebě potlačit bolesti různého druhu.

Američtí odborníci na výživu vypočítali, že průměrná žena sní za den 31 čajových lžiček cukru, což je asi 124 gramů této látky. Doporučená denní dávka je však kolem 9 lžiček cukru, tedy asi 36 gramů. Zároveň zjistili, že nejčastějším zdrojem tzv. prázdných kalorií jsou ochucené jogurty, sladké obědy, "nenápadné" malé koláčky a sušenky.

Jak se dá podle odborníků zbavit "sladké závislosti" a setřást ze sebe do roka bez velké fyzické námahy pár kil?

1. Nahraďte rafinovaný cukr sladkých chodů přirozeným cukrem ovoce, který touhu po sladkém uspokojí stejně dobře, přičemž tělo dostane i zdraví prospěšnou vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty.

2. Odmítejte sladké polotovary a drobné sladkosti "na zakousnutí", které jsou přímo nabité cukrem, aby se chuťové pohárky mohli přeorientovat na jiný, delikátnější typ sladkého. Součástí tohoto kroku je i čtení informací o složení potravinových výrobků, přičemž je třeba vycházet ze zásady, že nejlepší umělé sladidlo je žádné.

3. Vyhýbejte se slazeným nápojům, které představují kalorické bomby velkého ničivého dosahu. Sladké nápoje jsou totiž největšími přispěvateli prázdných a dokonale maskovaných kalorií - protože jsou "jen voda "! Jedna taková "voda" však často pokryje celodenní doporučenou dávku cukru.