Víte, že zelí jíme pro krásu, zdraví a duševní svěžest?

Krása, zdraví a duševní svěžest v kysaném zelí.

Víte, že zelí jíme pro krásu, zdraví a duševní svěžest?

Všechno, co je" brutálně "zdravé, je staré. Staré a dobré. Také zelí je stařičké, vždyť se pěstuje již více jako čtyři tisíce let. Jeho příběh se začal psát na pobřeží západního Středomoří a Atlantiku.

Kysané zelí posiluje organismus, protože má detoxikační vlastnosti.

Staří Egypťané mu dokonce připisovali božskou moc. Používali ho jako obětní dar. Ve starověkém Řecku ho zase používali jako léčivou rostlinu, která posilovala tělo i ducha a konzumovali ho jako "imunitní a antistresovou tabletku ". Že pomáhá i na vředová onemocnění, se ukázalo později.

Kiwi, banány a pomeranče obsahují vysoké množství vitamínu C, ale to je nesrovnatelné s tím, kolik ho obsahuje kysané zelí.

Zelí bylo vždy nejoblíbenější zeleninou našich babiček-zelí červené, nakládané bílé, sudové, kyselé. Hravě si jím zvyšovaly imunitu-a s nimi i ostatní členové rodiny, kterým ho podávaly na talíř.

Kromě vitamínu C však disponuje i vitamínem B, K, provitamínem A, aminokyselinami, které obsahují síru a působí antibioticky. Obsahuje také hořčičný olej a minerální látky, zejména draslík, který odvodňuje a odkyseluje organismus, ale i železo na krvetvorbu, hořčík na činnost svalů a srdce a zinek na libido a mozkovou činnost. Šťáva z kyselého nebo syrového zelí má příznivé účinky na střevní mikroflóru, syrové a kvašené zelí je zdrojem vlákniny, látky, která zlepšuje vyprazdňování.

Kysané zelí posiluje organismus, a protože má detoxikační vlastnosti, dobře se díky němu hubne. Obsahuje totiž zanedbatelné množství kalorií-proto je hubnutí s ním tak snadné. Málo kalorií, ale zaručena sytost.

Obsahuje cenný vitamín B12, který se dá najít pouze v mořských řasách. Potřebují ho především vegani, kteří nekonzumují mléko a vejce. Připomeňme, že právě tento vitamín má zásluhy na duševním zdraví, dobré náladě a snadno se jím odbourává stres. Je potřebný i pro zdravý vývoj mozku, nervů a srdce, stejně jako pyridoxin s niacinem, vitamíny řady B, které se také nacházejí hojně v zelí.

V neposlední řadě se ze zelí krásní. Může za to obsah kyseliny pantotenové, díky níž barva vlasů září.

Suma sumárum, kdo konzumuje kvašené zelí, je mentálně svěží, štíhlý a  mladý. Nemá vysokou hladinou špatného cholesterolu v krvi, nezná stres, má silný srdeční sval a s příchodem podzimu a jara ho obcházejí chřipky. 

 

Autor: Martina Dvořáková