Běžné nemoci jsou pro naše tělo užitečné

Co se stane, když je hlavní problém: nemocné dítě nebudu řešit otázkou: "Jaké léky jsou pro něj nyní vhodné a nejlepší?" ale: "Co udělat, aby tato nemoc byla pro mé dítě přínosem?"

Běžné nemoci jsou pro naše tělo užitečné

Tlumit utrpení za každou cenu?

Je to normální a přirozené, každý rodič chce svému dítěti jen to nejlepší, a pokud už je nemocné, tak ať aspoň co nejméně trpí. Velmi důležitý je náš vlastní postoj k utrpení. Utrpení v dnešní době v naší společnosti jaksi není "in". Kde se dá, se mu vyhýbáme a volíme snadnější cestu. Navíc fyzická i cenová dostupnost utěšovatelů různého druhu je tak dokonalá. Tak proč? Ale není i schopnost trpět a odříkání součástí života? Je to věc pohledu. V zásadě každé učení je spojeno s jistou mírou utrpení. (Vzpomínáte si na své školní roky?) Jisté je, že po prodělaném onemocnění je organismus silnější, zdravější a "chytřejší" než před ním. A mnohdy je ta změna viditelná i na duševním životě dítěte.

 

Ať žijí běžné nemoci!

Co je horečka, kašel, rýma? To samo o sobě není nemoc! Ale je to smysluplná reakce organismu na infekci, na své poškození.

Horečka například výrazně omezuje růst a množení virů a bakterií, také mobilizuje vlastní imunitní systém, zvyšuje aktivitu bílých krvinek odpovědných za ničení nezvaných hostů, které se šíří v těle. Ucpaný nos a sopel, to je přirozená reakce zamořené oblasti nosohltanu, při níž dochází zejména k rozšíření cév, pokud zvýšené sekreci nosních nesouhlasí, jejichž cílem je co nejefektivněji zlikvidovat nepřítele. A kašel je důmyslný reflex, jehož úkolem je zbavit se všeho, co v dýchacích cestách dráždí.

 

Běžné dětské nemoci k životu patří, není to nic špatného, ​​nic před čím bychom měli své dítě mermomocí ochraňovat, resp. ho hned léčit "super účinnými léky". Nefarmakologická léčba (bez léků) je při běžných onemocněních častokrát důležitější než ta farmakologická (s léky). A zřejmě i proto, že je zdarma, nemusíme za ni nikomu platit, a tedy nepřináší nikomu zisky, nemá podporu velkých farmaceutických společností, tedy není zajímavá pro reklamní účely a tak je často neprávem tlačena do pozadí. To není kritika farmaceutických společností (jejichž zájem je přirozeně jinde), to je fakt na zamyšlení. 

 

Je dobré, že zde běžné nemoci jsou, neboť právě díky nim si dítě může budovat kvalitní imunitní systém, aby mohlo být v dospělosti plně vyzbrojené, a tedy "zdravé". Myslíme o dva kroky vpřed, a nejen krátkozrace: "aby se mému malému ulevilo, ať se tak netrápí…“, ale i, co mu to dává do života: učit se zvládat trápení, lepší imunitu v dospělosti a tedy lepší zdraví do budoucna, a to není málo!