Klíšťová encefalitida - průběh onemocnění, očkování

Z procházky přírodou si nepřinášíme jen příjemný pocit, houby v košíku či kytičku květů, ale mnohdy i ta malá zvířátka, která nikdo z nás nemá rád: klíšťata.

Klíšťová encefalitida - průběh onemocnění, očkování

Co to vlastně klíšťová encefalitida je?

Zánět mozku a mozkových blan způsobený viry, které klíšťat přenášejí. Pro výskyt tohoto onemocnění je typická sezónnost, související s cyklem aktivity klíšťat. Jde o období od dubna až do konce října. 
Ne každé klíště je však přenašečem virů. V některých oblastech je velké množství infikovaných klíšťat, v jiných jsou nakažené ojediněle nebo vůbec ne. Pokud má klíště v sobě virus a vy nejste očkovaní, můžete těžce onemocnět, protože dosud nemáte protilátky proti virům přenášených klíšťaty. 

 

První stadium choroby začíná nejčastěji za 1 až 14 dní po přisátí klíštěte. Průběh je podobný chřipce. Po 1 až 20 dnech, kdy je pacient téměř bez příznaků, může následovat druhé stadium, jehož průběh bývá podstatně závažnější, protože viry po masivním pomnožení mohou proniknout do centrální nervové soustavy, kde poškozují nervové buňky. Projevuje se to silnými bolestmi hlavy, zvracením, vysokými horečkami, poruchami vědomí. Klíšťový zánět mozku nebo mozkových blan může mít i trvalé následky, jako jsou obrny, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, snížená výkonnost, deprese.

 

Průběh nemoci 

inkubační doba: trvání 2-28 dnů

fáze nemoci: trvání 1-28 dní, podobné příznaky jako u chřipky: horečka, únava, bolesti hlavy, břicha a končetin, katarální projevy, žaludeční a střevní potíže, celková nevolnost, nechutenství, nucení na zvracení

bezpříznakové období: trvání: 1-20 dní.

fáze choroby: vysoká horečka, bolesti hlavy, zvracení, ztuhlost šíje, vzácněji poruchy vědomí, obrny, světloplachost, deprese a jiné.

 

Ukončení onemocnění

a) úplné uzdravení 
b) trvalé následky (cca 6% nemocných, přetrvávající bolesti hlavy, obrny, úbytek svaloviny a jiné) 
c) úmrtí: 1-2% nemocných 

 

Výskyt

Klíšťata se vyskytují především v trávě a v nízkých porostech. Zachycují se na stéblech trávy a na spodní straně listů, proto je nevidíme. Nesprávný názor je, že klíště visí ze stromů a na svou oběť padají. Klíště se při pohybu po těchto místech přichytí na tělo nebo oděv a odtud se pak nepozorovaně rozleze do podkolenních jamek, mezi stehna, do podpažních jamek nebo pod prsy. 
 

Jak odstranit klíště? 

Přisátého klíštěte je třeba co nejrychleji odstranit. Po dezinfekci klíštěte uchopíme co nejblíže místu přisátí a vytáhneme ho. Pokud se nepodaří klíště vytáhnout, je vhodné vyhledat zdravotnickou pomoc. 

 

Očkování 

Léčba tohoto onemocnění není dosud známa. Nejspolehlivější způsob, jak se chránit před tímto onemocněním, je očkování. Vakcína FSME-IMMUN Inject S obsahuje usmrcené viry, které již nemají schopnost se rozmnožovat. Po podání těchto virů do lidského těla v rámci očkování začne vlastní imunitní systém očkovaného člověka vytvářet obranné látky jako při skutečné infekci. Je zde však jeden podstatný rozdíl: vzhledem k tomu, že se viry ve vakcíně už nemohou rozmnožit, nevede očkování ke vzniku nemoci, jak se to stane po pokousání infikovaným klíštětem. Pokud se po pokousání infikovaným klíštětem dostanou viry do těla očkovaného člověka, imunitní systém je schopen se bránit. Protilátky brání virem klíšťové encefalitidy, aby vnikly do buněk, a člověk je takto chráněn. Aby byla zajištěna dostatečná ochrana proti klíšťatům už před nástupem jejich aktivity, je žádoucí začít základní očkování již v chladných měsících roku. 

 

Základní očkování 

1. díl očkování: co nejdříve! Nejlépe ve studeném ročním období. 
2. díl očkování: 14 dní - 3 měsíce po 1. dílčím očkování. Představuje již poměrně dobrou ochranu, zejména pro děti. 
3. díl očkování: 9 - 12 měsíců po 2. dílčím očkování. 

 

Úplná, spolehlivá ochrana. 

Pokud se očkování začíná v letních měsících, odstup mezi první a druhou dávkou má být 14 dní, aby se co nejdříve dosáhla ochrana. 

 

Přeočkování 

Nejlepší je dát se každé 3 roky přeočkovat jednou vakcínou. Tak si zajistíme skutečnou ochranu před nemocí. Očkování není povinné, hradí si jej každý zájemce sám.

Autor: Martina Dvořáková