Plané neštovice - přenos, inkubační doba, terapie, prevence

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivou chorobou, která je způsobována viry. Jsou charakteristické patologickým průběhem s typickými změnami na kůži. Léčení pacienta nastává výlučně symptomaticky. Kvůli vysokému potenciálu nakažlivosti se plané neštovice mezi nechráněným obyvatelstvem šíří velmi rychle. Následkem mohou být epidemie planých neštovic.

Plané neštovice - přenos, inkubační doba, terapie, prevence

 

Po překonání klinické infekce virus přetrvává v spícím stavu v nervovém systému člověka a po oslabení organismu jiným onemocněním, úrazem nebo léčbou, se může reaktivovat. Pak probíhá jako onemocnění známé jako Herpes zoster s bolestivými puchýři té oblasti kůže, která je inervovaným postiženým nervem.

 

Původce onemocnění

Původcem planých neštovic je virus varicella-zoster.

 

Přenos onemocnění

Infekciozita (nakažlivost) osoby se nezačíná až prvními symptomy, ale už začátkem infekce a končí cca. 3 týdny později zahojením nejpozději vzniklých eflorescencí - puchýřků. Nejdůležitější cestou šíření virů planých neštovic je kapénková infekce. Pod tím rozumíme šíření původců onemocnění jemnými kapičkami sekretu dýchacích cest vzduchem, např. při mluvení, kýchání nebo kašlání. Tato skutečnost znamená přísná bezpečnostní opatření při izolaci nemocných.

 

Inkubační doba

Inkubační doba (bezpříznakové období od infekce organismu do prvních klinických projevů onemocnění) je 14 až 21, průměrně 17 dní.

 

Klinický obraz

Onemocnění začíná 1 - 2 dny trvajícími necharakteristickými obtížemi, jako např. horečkou, příznaky jako u jiných běžných virových onemocnění. V tomto stádiu se objevují už i dočasné kožní vyrážky. Po krátkém klesnutí horečky dochází k typickým kožním změnám. Objevují se v tomto pořadí: drobné růžové makuly (fleky v úrovni kůže), červené papuly (pupínky - pevné kožní vyrážky), puchýřky (puchýře - kožní vyrážka, které jsou naplněné tekutinou) obklopené červeným lemem, které se pak mění na krusty (strupy). Tato přeměna trvá 2 - 4 dny. Krusty odpadnou za 7 - 21 dní. Hojení těchto strupů je spojeno se silným svěděním.

Strupy se zhojí bez zanechání jizev, pokud nejsou druhotně infikované. Po prvním objevení se následují ve vlnách další, proto jsou na těle současně degenerace, papuly, puchýřky i krusty. Kožní změny se nejprve objevují na obličeji a ve vlasech, a pak se rozšíří na celé tělo. Končetiny jsou postiženy méně. Na sliznicích zejména v ústech se mohou objevit bolestivé afty. Vážný průběh může mít toto onemocnění u dětí s nedostatečnou funkcí imunitního systému.

 

Terapie

Jelikož antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriím ale ne proti virům, léčba se omezuje na symptomatická opatření, jako např. klid na lůžku, podávání léků snižujících horečku, vyvážený přísun tekutin, jakož i kalorická ale lehce stravitelná strava. Ke snížení svědění se podávají antihistaminika. Při těžkém průběhu se mohou podat antivirotika.

 

Prevence a profylaxe

Proti planým neštovicím se neprovádí očkování. Aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy v kolektivu, musí být nemocné děti izolovány v domácnosti. Při riziku těžkého průběhu onemocnění se doporučuje podat varicella - zoster imunní globulin dětem, které přišly do kontaktu s nemocným.

Autor: Martina Dvořáková