Ptačí chřipka je onemocnění způsobené vysoce patogenními viry ptačí chřipky u ptáků, drůbeže, příp. jiných zvířat.
Nákaza se na lidi přenáší z nakažených zvířat a to nejčastěji přímým kontaktem s nemocnými, resp. uhynulými zvířaty při nedodržení zásad osobní hygieny, nebo vdechnutím prachu s obsahem výměšků nemocných, resp. uhynulých zvířat.
Podezření na onemocnění způsobené virem ptačí chřipky je každé onemocnění s horečkou 38°C a více, s kašlem pokud nemocná osoba současně splňuje alespoň jedno z následujících kritérií:
pobyt v zemi nebo oblasti s výskytem vysoce patogenní ptačí chřipky u zvířat minimálně 7 dní před vznikem prvních příznaků
přímý kontakt s nemocným zvířetem, nebo zvířetem podezřelým z onemocnění v 7 dnech před začátkem prvních příznaků
pobyt v prostředí, kde byly umístěny infikované chovy v posledních 7 dnech
kontakt s potvrzeným lidským případem ptačí chřipky v posledních 7dnech
Potvrzený případ způsobeného virem ptačí chřipky je onemocnění osoby, která splňuje kritéria definice pro podezření s pozitivním výsledkem jednoho nebo více z následujících laboratorních testů:
izolace viru chřipky ptačí chřipky
pozitivní řetězová reakce polymerů (PCR) na virus ptačí chřipky
čtyřnásobný vzestup protilátek proti viru ptačí chřipky v akutním a rekonvalescentní séru.
Viry ptačí chřipky jsou nejvíce ohroženy následující skupiny obyvatelstva cestující z oblastí s výskytem ptačí chřipky v případě zavlečení influenzy ptáků do ČR:
pracující v chovech drůbeže, resp. jiných hospodářských zvířat
veterinární lékaři, zajišťující péči v chovech drůbeže, resp. jiných hospodářských zvířat
zaměstnanci Úřadů veřejného zdravotnictví zabezpečující protiepidemické opatření v ohniscích ptačí chřipky
zdravotničtí pracovníci zajišťující izolaci a léčbu nemocných
pracovníci virologických laboratoří, ve kterých se pracuje s chřipkovými viry
osoby v úzkém kontaktu s nemocnými
chovatelé exotického a jiného ptactva
zaměstnanci v drůbežářství, kteří přicházejí do kontaktu se živou drůbeží, resp. syrovým drůbežím masem.
Osoby podezřelé z nákazy jsou osoby, které byly v přímém kontaktu s jakýmikoliv živými nebo uhynulými zvířaty v zemích s výskytem ptačí chřipky.
Výskyt onemocnění způsobených virem ptačí chřipky u lidí se považuje za mimořádnou epidemiologickou situaci a dále se postupuje ve smyslu Odborného pokyny, kterým se upravuje postup při sledování epidemiologické situace a při vzniku mimořádné epidemiologické situace.
Všechny případy, které odpovídají definici podezření na onemocnění virem ptačí chřipky, se hlásí ihned na územně příslušný Úřad Veřejného zdravotnictví.
Laboratorní diagnostiku onemocnění a podezření z onemocnění odpovídajících definici případu, zajišťuje laboratoř NRC pro chřipku na Úřadu veřejného zdravotnictví.
Profylaxí ve smyslu těchto zásad se rozumí očkování proti cirkulujícím virům lidské chřipky, profylaktické podávání protichřipkových léků (inhibitorů neuraminidázy)
Očkování osob v přímém kontaktu s nemocnou, resp. z onemocnění podezřelou drůbeží, případně s jinými zvířaty proti aktuálně cirkulujícím kmenům lidské chřipky nařizuje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
Očkování proti aktuálně cirkulujícím kmenům lidské chřipky se doporučuje provést u osob, které cestují do zemí resp. oblastí s výskytem ptačí chřipky.
Profylaktické podávání protichřipkových přípravků nařídí orgán ochrany veřejného zdraví u osob, které docházejí do přímého kontaktu s nemocnou drůbeží.
Obecná protiepidemické opatření
dodržování zásad osobní hygieny
vyhýbání se styku s drůbeží ve velkochovech, resp. s jinými zvířaty podezřelými z nákazy v zemích s výskytem ptačí chřipky
vyhýbání se trhem s živými zvířaty v zemích s výskytem ptačí chřipky
zvyšování zdravotního uvědomění obyvatelstva o způsobu přenosu, prvních příznaků onemocnění a o dodržování zásad osobní hygieny
informování osob přicházejících na území ČR ze zemí výskytu ptačí chřipky o riziku, způsobech přenosu, prvních příznacích onemocnění ptačí chřipkou a o postupu v případě podezření na onemocnění způsobené virem ptačí chřipky
Protiepidemické opatření u osob pracujících v chovech drůbeže v přímém kontaktu s nemocnou, resp. uhynulými kusy drůbeže
Preventivní opatření:
dodržování zásad osobní hygieny, zejména mytí rukou,
používání osobních ochranných pracovních pomůcek (maska na obličej, rukavice na jedno použití, ochranné brýle, plášť pro jednorázové použití, obuv, kterou lze dekontaminovat),
snížení prašnosti a vodního aerosolu,
profylaktická a ohnisková dezinfekce,
likvidace infikovaných zvířat a zdechlin takovým způsobem, při kterém se zabrání dalšímu šíření nákazy,
zákaz kouření a jídla při práci,
očkování proti virům lidské chřipky
profylaktické podávání protichřipkových léků (inhibitorů neuraminidázy)
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.