Odpočinek je pro zdravé oko důležitý. Obecné pravidlo, jak pečovat o oči, neexistuje. Ale je důležité se o ně třeba starat tak, jako o kterýkoliv jiný orgán těla. Zbytečně je nenamáhat, dopřát jim odpočinek, ale i dostatečnou hygienu. Platí to zvlášť pro dámy, které si upravují okolí očí šminkami, nebo pro lidi pohybujících se v prachu, větru a podobně.
Které oční choroby jsou nejčastější a které nejrizikovější?
Mezi nejčastější onemocnění patří zelený zákal-glaukom, poškození žluté skvrny- makulopatie, poškození oka při cukrovce. Jsou to velmi vážné poškození oka, které je nezbytná exaktně diagnostikovat a léčit. Kromě toho se velmi často vyskytuje takzvaný šedý zákal - katarakta, což je víceméně věkové poškození oka a záněty spojivek, takzvané konjunktivitidy.
A co oči a počítač? Kolik hodin sezení před obrazovkou naše oči zvládnou aniž by bolely?
Neexistuje časový interval, který by omezoval práci s monitorem, TV nebo PC. Pro každého člověka je to velmi individuální. Po třech až čtyřech hodinách je však vhodná přestávka, protože pak přicházejí bolesti hlavy a celková únava-tzv. Computer vision Syndrom. Ten se projevuje bolestí hlavy a únavou očí, zvýšeným slzením, podrážděním očních spojivek, pálením očí. Při výrazném očním zatížení, později i zpomalování zaostřování .
Které jsou nejznámější mýty o očích? Pomáhá mrkev k lepšímu zraku? Pokazíme si oči čtením v šeru?
Obecně přísun látek potřebných pro výživu oka je důležitý pro dobrý metabolismus oka, a tedy zabránění vzniku očních chorob. V této souvislosti je možné vhodně podotknout, že není důležité jen jíst vitamíny, ale důležitá je i forma, v jaké jsou tyto látky, protože podstatné je, v jakémmnožství se vitamíny a jiné potřebné látky vstřebají do těla. Například z mrkve můžeme získat několikanásobně více živin, pokud ji před požitím jemně osmahneme.
Kdy je třeba navštívit očního lékaře a jak často by se mělo chodit na prevenci?
Vždy, když máme problém se zrakem nebo bolesti v očích. Jen erudovaný oční lékař může adekvátně pomoci při očních chorobách.
Co všechno čeká pacienta na preventivní prohlídce? Preventivní prohlídka je složena z několika vyšetření - zrakové ostrosti, mikroskopického vyšetření přední a zadní části oka a důležitého vyšetření očního tlaku. Týká se to zejména lidí nad 40 let, kdy se prudce zvyšuje riziko vzniku glaukomu.
Co je největším rizikem "zkažení" zraku u dětí?
Příliš malá vzdálenost od počítače, knihy, sešitu, televizoru, nezjištěné choroby oka a očnice u dětí, zejména šilhání. Dětí s očními vadami stále přibývá.
Kdy je vhodná operace krátkozrakosti? Je tento stav trvalý nebo se oči později opět "kazí"?
Do 18 let se nedoporučuje realizovat refrakční operace oka, pak je na individuálním zvážení pacienta a eventuálně doporučení odborného očního lékaře.
Je postupné zhoršování zraku nezbytností?
Věkem je podmíněno zhoršování pružnosti akomodačního aparátu, a proto je třeba od určitého věku nosit brýle. Jinak zhoršování zraku není nutné, je to velmi individuální dle pacienta a typu očního onemocnění.
Je kouření skutečně hrozbou pro náš zrak?
Ano, dehet v cigaretách skutečně vážně ohrožuje metabolizmus oka.
V čem je pro oči nebezpečný diabetes?
U cukrovky, zejména nedostatečně kompenzované, mohou vzniknout nevratná poškození cév, která zásadně destruují oční tkáň-sítnici. Tím se snižuje počet buněk potřebných k vidění a člověk může bez specializované terapie oslepnout.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.